Решението за продължаванато задържане е подписано с особено мнение от съдията докладчик Даниела Росенова
Апелативният специализиран съд остави в ареста бившия екоминистър Нено Димов с два на един гласа. Отказа си да промени мярката за неотклонение на бившия министър, съдът аргументира с доводите на прокуратурата – делото е тежко и това поражда опасност Димов да извърши друго престъпление.
Любопитен детайл е обяснението, че опасността идвала от факта, че с действията си Димов накърнява авторитета на правителството. Авторитетът на правителството не е грижа и задължение на съда – в закона такова основание няма, коментираха пред Де Факто изненадани спецове по наказателно право.
„Съдът показа, че не е обективен и безпристрастен и навлезе в обвинителната функция, защото такова обвинение, че уронва престижа на правителството, няма“, коментира и адвокатът на Димов Ина Лулчева. „ Това задържане е една абсолютна репресия в обслужване на обществени интереси, неясно какви, създава се впечатление наистина, че не се търси действителната причина за състоянието на водата, а се казва, щом хората страдат, ето ви един министър. Вие сами сте свидетели, че всеки ден се хвалим, че има един министър задържан и за да не престане тази хвалба, ще го държим. И съдът обслужва това поведение на прокуратурата„, заяви Лулчева.
Решението за оставане на Димов в ареста е подписано с особено мнение на съдията докладчик Даниела Росенова, бивш председател на апелативния спецсъд. „Не споделям, че има опасност Димов да извърши друго престъпление, ако му се наложи по-лека мярка. В този смисъл тази мярка е незаконосъобразна. Не е събрано досега нито едно доказателство, че ако бъде освободен, ще извърши друго престъпление„, заяви съдията.
Въпреки желанието на Нено Димов да не бъде в съдебна зала, което е пискал писмено, съдебната охрана го доведе. Съдът отказа да провери кой е нарушил правата на обвиняемия. Наскоро Съдът на ЕС в Люксемубрг по запитване на съдия Иво Хинов от специализирания наказателен съд подробно разясни, че обвиняемият има право да отказва присъствие в съдебна зала, без това да шиканира процеса. ( Подробности тук )
Бившият министър е в ареста от 9 януари по обвинение в умишлена безстопанственост заради водната криза в Перник заради утвръждаваните от него графици по които вода получавали и „Стомана индъстри“ и „Топлофикация – Перник“, вместо ограничените количества заради спадащото ниво на язовир „Студена. Обвинения по делото получиха още бившият шеф на ВиК-Перник Иван Витанов и бившата кметицата Севделина Ковачева, които ще отговарят за закъснелия режим, за безстопанственост и за неизгодни сделки
Докато бе задържан заради водната криза в Перник, Нено Димов получи още едно обвинение – за концесията на ски зона „Банско“, съобщи специализираната прокуратура.
Такова обвинение на Димов обаче реално не е повдигнато, научи Де Факто от защитата му. Може би арестът по първото обвинение ще служи за отработване на второто, допускат юристи, но това не е по реда на закона, напомнят те.