Макар че парламентът изпусна всички законови срокове за откриване на процедура за избор на нов главен съдебен инспектор и на 10 инспектори, в публичното пространство вече се завъртат имена на евентуални кандидати. А магистрати обясняват парламентарната забава с факта, че депутатите не са постигнали още консенсус за 11-те си нови избраници в Инспектората. При вота за всеки от тях се иска мнозинство от 2/3 – то ест 160 „за“.
Мандатът на главния инспектор е 5 години и този на Теодора Точкова изтича през април. Мандатът на 10-те инспектори е 4 години и изтича през март. Съдебният закон изисква Народното събрание да е избрало приемниците най-късно до два месеца преди изтичането на мандатите, но процедурата за избор дори не е стартирала.
Изискванията към главния инспектор са за минимум 15 години юридически стаж, от които 10 като съдия в окръжен, апелативен или върховен съд, съответно прокурор в окръжна, апелативна или върховна прокуратура или следовател в НСлС или окръжен следствен отдел. Инспекторите трябва да имат минимум 12 години юридически стаж, като трима от тях трябва да са съдии по граждански, търговски или административни дела с поне 8 години опит, един трябва да е наказателен съдия също с 8 години стаж като такъв, един да е прокурор или следовател с 8 години стаж, двама да са граждански, търговски или административни съдии с 5 години опит, един да е наказателен съдия с 5 години стаж, двама да са прокурори или следователи също с 5 години стаж. Магистрати от районно ниво не се избират в Инспектората.
Заплатата на главния инспектор е като на член на ВСС – то ест равна на тези на „тримата големи“. Възнаграждението на инспекторите е 90 % от това на главния инспектор. С промени в съдебния закон те получиха и привилегията след изтичането на мандата да бъдат възстановявани на „една степен по-висока длъжност“ от заеманата преди избора им. После бонусът бе даден и на кадровиците.

Неофициалните наддавания в момента са основно за главен инспектор. Сред спряганите имена е това на Драгомир Кояджиков от Висшия съдебен съвет. Той е член на Съдийската колегия от парламентарната квота, беше издигнат от БСП. Преди това бе съдия в апелативния специализиран съд. Във ВСС твърдо гласува с мнозинството, опонент е на Лозан Панов, както и на инакомислещи съдии, пред правната комисия защитаваше „бонусите“ като необходимост за провеждане на реформа. Магистрати казват, че в парламента в момента Кояджиков би получил подкрепата на ГЕРБ и на ДПС.
Друго изникващо име е на бившия представляващ ВСС Димитър Узунов. В предния съдебен съвет той също влезе от парламентарната квота, бе издигнат от „Ред, законност и справедливост“ на Яне Янев. В записите „Яневагейт“ бе наречен „човекът на Бойко във ВСС“, Узунов бе и кадровикът, подозиран, че уведомява с sms-и премиера

за решенията на съвета, преди дори да са гласувани. В края на миналата година имаше ред телевизионни изяви в защита на кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор, тази година публично се изяви по въпроса за имунитета на президента и разпространените от прокуратурата записи на негов разговор. Преди да влезе във ВСС Узунов бе председател на районния съд в Сандански, след мандата за кратко се върна там и бе командирован в Административен съд-Благоевград. Проблемът обаче е, че надали ще докара изискваните 10 години стаж на окръжно ниво, дори и да се сметнат 5-те му години във ВСС.
За главен инспектор се коментира и друг бивш кадровик Ясен Тодоров, също от предния ВСС. Тодоров в момента е следовател от НСлС, бил е и инспектор в първия състав на Инспектората, оглавен от Ана Караиванова. Във ВСС също бе избраник от парламентарната квота.
За малко преди време се споменаваше и името на Любомир Гайдов, председател на отделение във ВАС. Той обаче категорично отрече да има намерения да се прехвърля в Инспектората.