Председателят на ВАС Георги Чолаков издаде правила за конкурса
Една силно оспорвана поправка в Закона за съдебната власт, в сила от 1 януари миналата година, е на път да се реализира.
При поредния ремонт на ЗСВ през 2018 г. там бе даден „бонус“ за административните съдии – от Върховния административен съд и първоинстанционните 28 АС. А именно – че председателят на ВАС може да командирова съдия от ВАС или от административен съд за една година, „който текущо да наблюдава практиката на Съда на Европейския съюз, на Общия съд на Европейския съюз и на Европейския съд по правата на човека“ (чл. 123а ЗСВ). Като през това време командированият ще получава достъп до дела, ще участва в конференции, семинари и прочее мероприятия, свързани с прилагането на правото на ЕС в областта на административното правораздаване. А после ще донася челния опит до ВАС, административните съдилища и Националния институт на правосъдието.
Подобно право обаче не бе дадено реципрочно и на председателя на Върховния касационен съд и съдиите оттам и от общите съдилища се разминаха с едногодишните командировки в Европа на държавни разноски.
Поправката не фигурираше в първоначалния проект, по традиционния вече „ред“ се промъкна за второ четене по предложение на депутата Хамид Хамид (ДПС). А по време на дебата в правната комисия възраженията, че подобно командироване е излишно, тъй като практиката и на трите упоменати евросъдилища е достъпна онлайн и решенията на Съда на ЕС и на Общия съд дори са преведени на български език, останаха глас в пустиня. Не получиха отговор и настоятелните питания защо привилегията е само за административните съдии.

Година по-късно придобивката е на път да се реализира. ЗСВ вмени на председателя на Върховния административен съд да издаде правила за провеждане на конкурс за едногодишното командироване (най-вероятно с център Люксембург), разноските за което ще се поемат от бюджета на ВАС, за което съдебният съвет му отпуска целеви средства.
Недопуснатите кандидати могат да да подадат възражение чрез конкурсната комисия до председателя на Върховния
административен съд в 3-дневен срок от получаване на списъка. Председателят се произнася по възражението в срок до 5 дни и ако го уважи кандидадът се допуска до конкурса.
Комисията съставя протокол за проведения изпит и класира кандидатите според получените оценки. Те имат право да подадат възражение по провеждането на изпита и класирането до председателя на ВАС в 3-дневен срок от обявяването на класирането. Председателят се произнася по възражението в 5-дневен срок. Ако е основателно, разпорежда на комисията да проведе нов изпит и класиране на кандидатите.
Кандидатурата на съдията, класиран на първо място, се изпраща на директора на НИП, който в 14-дневен срок изразява становище.
В срок до 2 месеца от обявяване на класирането, председателят на ВАС издава заповед, с която командирова класирания първи съдия текущо да наблюдава практиката на Съда на Европейския съюз, на Общия съд на Европейския съюз и на Европейския съд по правата на човека за срок от една година или постановява мотивиран отказ за командироване.
В случаите на отказ за командироване, на директора на НИП за изразяване на становище, се изпраща кандидатурата на следващия по ред класиран кандидат. При липса на следващ класиран кандидат, председателят на ВАС обявява нов конкурс.
Нов конкурс се обявява и когато командировият съдия се окаже в „обективна невъзможност“ да изпълнява задълженията си повече от 4 месеца.