„Съдебната власт е една от основите на държавността и трябва да бъде най-здравата и най-градивната „, заяви пред БНР доц. Евгени Йочев – преподавател и автор на монографията „Несменяемостта на съдиите и прокурорите от 1878 до 1944 година„.
По думите му още в периода, изследван в монографията му, съдии и прокурори са водили борбата за независимост на съдебното дело на живот и смърт:
„Принципът на несменяемост е гаранция и основа за независимостта на съдебната власт. И тази борба се води от 1880-а до 1944-та година с променлив успех. Това е борба на цялата правна общност – на съдиите, на прокурорите и на адвокатите“.
Според нето е много изненадващо днешното разделението между съдии, прокурори и адвокати. То е необяснимо от правна и от политическа гледна точка.
Доц. Йочев посочи, че изводът, който се налага от книгата му, е, че без единодействието им е било невъзможно да се постигне несменяемост на съдиите и на прокурорите.
Съюзът на съдиите, като организация на носителите на съдебната власт, тогава е включвал и прокурорите, които са били сред водещите личности в организацията, както и някои от най-изявените представители на Управителния съвет:
„Днес това разделение е необяснимо, от гледна точка на общата им цел, на обществения интерес да имаме правосъдие, което да отговаря на интересите на правовата държава и на интересите на обществото“, заключи доц. Йочев.