Конституционният съд образува конституционно дело по искане на 54 народни представители от БСП , които искат да се установи противоконституционност на Закона за социалните услуги (обн., ДВ, бр. 24 от 22.03.2019 г., в сила от 1.07.2020 г.). Делото е № 3/2020 г., а докладчик по него е съдия Филип Димитров.
В искането си опозицията посочва, че законът не отговаря на принципите на правовата и социална държава, заложени в Конституцията. „Чрез ЗСУ конституционното право на социално подпомагане, като безвъзмездна подкрепа, се заменя от „социална услуга“ – платена търговска дейност с цел печалба“, пише в искането. Това подменя философията на закона и той не отговаря на преамбюла на Конституцията, че България е социална държава, казва опозицията. Цялото искане тук
Законът за социалните услуги бе обнародван през март 2019 г. , но влизането му в сила бе отложено за 1 юли 2020 г. заради възникналите протести. Лидерът на БСП Корнелия Нинова обави, че е добре Конституционинят съд да сложи точка на напреженията в обществото, свързани с някои текстове на закона. „Нека Конституционният съд да каже има ли в закона текстове, които противоречат на Конституцията. Това е правовият ред в държавата“, заяви тя.
„Жалбата се основава на всички проведени срещи, разговори, жалби от неправителствени организации, които протестираха против закона. Всичко това е обобщено, вкарано като мотиви и представено на Конституционния съд, уточни председателят на парламентарната комисия по взаимодействие с НПО и жалбите на гражданите Георги Гьоков. Той обясни, че с произнасянето на Конституционния съд по темата най-сетне ще спрат споровете дали законът отговаря на Конституцията или не. Той уточни, че искат произнасяне по целия закон, а не само за отделни текстове от него.
Някои текстове от закона провокираха притеснения на родители, че ще им бъдат отнемани децата в нарушение на „традиционните български и семейни ценности“. Необходимостта от закона обаче бе подкрепена от редица неправителствени организации, които посочиха, че липсва интегриране на социалните услуги и социалните плащания, както и съгласувана работа на отделните системи в подкрепа на семейството, детето или възрастния човек.
„Много хора с увреждания са притеснени, че Законът за социалните услуги е даден на Конституционния съд, за мен този акт е безпрецедентен“. Това каза министърът на труда и социалната политика Деница Сачева по повод искането на БСП до Конституционния съд, цитирана от Фокус.
Не стана ясно в какво Сачева съзира безпрецедентност – законът ще се прилага изцяло до произнасянето на съда, а друг въпрос е, че е с отложено действие от 1 юли.
Ако КС съзре противоконституционност, значи законът не е толкова перфектен колкото твърди министър Сачева. И като в правовите държави – ще бъде коригиран в съотвествие с Конституцията. Нищо безпрецеденто, освен ако министърката има проблем с върховенството на правилата.