Половин година след обявяването на конкурса за нов главен секретар на Висшия съдебен съвет, се появи допуснат кандидат за титуляр на поста. Това е адвокатът Тихомир Димитров. Имало е и втори – Йордан Дамбулев, който не е допуснат заради неудостоверен стаж.
Конкурсът бе обявен на 12 септември 2019 година, а списъкът с допуснати и недопуснати кандидати – публикуван от ВСС днес. Съветът е без титулярен главен секретар от юли миналата година, когато бе гласувана оставката на Силвия Илиева. През това време се смениха и двама изпълняващи длъжността – първият и.ф. Николай Найденов също напусна ВСС в края на януари тази година, а на негово място, като и.ф. бе определен Васил Пеловски, главен експерт в отдела за обществени поръчки на правната дирекция, който е отскоро на работа в съвета. В края на януари Атанаска Дишева от ВСС обяви, че само в техния мандат (от октомври 2017 г.) са напуснали около 40 служители. А представляващият Боян Магдалинчев призна, че много трудно е намерил човек, който да се съгласи да е временен главен секретар. И то макар че заплатата за длъжността никак не е ниска – 80 % от основното възнаграждение на върховен съдия.
В края на миналата година на въпрос на журналисти защо се бави конкурсът за титуляр бе отговорено, че кандидатите били „външни“ и трябвало да минат повече проверки.
Изискванията за главен секретар на ВСС са за юридическо образование, минимум 8 години стаж, да не е осъждан на лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер, дори и да е настъпила реабилитация, да притежава необходимите професионални и нравствени качества.
Претендентите прилагат автобиография и документи, удостоверяващи стаж, опит, липса на съдимост, както и че не упражняват търговка дейност плюс концепция, както и декларация, че са пълнолетни български граждани, които не са поставене под запрещение.
Проверките се извършват от 7-членна комисия на ВСС, в която влизат по трима от ресорните комисии „Съдебна администрация“ към двете колегии плюс представляващият ВСС, който й е председател. Недопускането може да се обжалва пред ВСС, Пленумът на съвета се произнася с окончателно решение. Обявата е публикувана днес, има 3 дни за обжалване, а ВСС се произнася в 7-дневен срок.
Решенията на комисията се вземат с обикновено мнозинство, а допуснатият кандидат се явява на препитване пред комисията, която го оценява по шестобалната система. Събеседването ще е на 30 март.
Класират се само кандидатите, получили обща оценка от минимум 4,50. После одобреният бива изслушан от Пленума на ВСС, който го избира или не с обикновено мнозинство.