Работна група от петима членове на ВСС ще подготви законови промени, които да направят електронното връчване на призовки и съобщения реално и ефективно.
Това реши днес Пленумът на съвета по предложение на Даниела Марчева, Олга Керелска, Огнян Дамянов, Боян Новански, Драгомир Кояджиков и Георги Чолаков.
В работната група пък влизат Драгомир Кояджиков, Огнян Дамянов, Боян Новански, Боряна Димитрова и Вероника Имова. Те, на свой ред, могат да привлекат екип от магистрати.
Точката в дневния ред бе формулирана така: „Проект на решение относно доразвитие и надграждане на технологичната инфраструктура за ефективно електронно призоваване“.
В предложението си членовете на ВСС са изтъкнали, че хартиеното уведомяване и призоваване губи време и по, груби изчисления, годишно за призоваване и изпращане на съобщения съдилищата харчат около 10 милиона лева. А предвидените в момента възможности в ГПК и в АПК не гарантират пълноценно изполване на електронното призоваване. В НПК подобна уредба пък изобщо липсва.
В същото време електронното призоваване и съобщаване е тясно свързано с електронното правосъдие, заявяват предложителите.
Настояват съществуващата система да се приведе в съответствие с промените в нормативната база, включително с изискването за използване на „времеви печат“ от Регламента на ЕП и на Съвета от 2014 г. за електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар, уреждащ електронното връчване на документи.
Идеята е за изработване на законови промени за поетапно въвеждане на задължително електронно призоваване. ВСС няма право на законодателна инициатива, но предложенията могат да бъдат припознати, включително от депутати.
Една от инициативите е нежеланието на страните и техните адвокати да преминат към призоваване онлайн да бъде постепеннно преодоляно включително чрез финансови стимули. Например по-малка държавна такса за страната, съгласила се да получава съобщение и призовки по електронен път.
А първоначално може да се предвиди задължително електронно уведомяване на държавни и общински органи и учреждения, банки, ЧСИ, а впоследствие адвокати, нотариуси и др.