Със 115 „за“ срещу 65 „против“ Народното събрание днес спря редовните си заседания за времето на извънредното положение. До вдигането му депутатите ще се събират пленарно само за законопроекти и проекти на актове, свързани с извънредното положение. А парламентарният контрол ще се осъществява „само с писмени отговори на въпроси и питания“, сиреч епистоларно.
Парламентарните комисии ще заседават, но със строго ограничена посещаемост, а заседанията им може да се излъчват онлайн, по преценка.
Предложението бе на председателката на НС Цвета Караянчева и Красимир Ципов от ГЕРБ, на Веселин Марешки („Воля“), Юлиан Ангелов (ВМРО) и Борис Ячев (НФСБ).
Записано бе и че „по време на извънредното положение извънредни пленарни заседания се свикват при условията и по реда на чл. 78 от Конституцията и чл. 46 от Правилника на НС“.
Чл. 78 от Конституцията гласи:
Народното събрание се свиква на заседания от председателя на Народното събрание:
1. по негова инициатива;
2. по искане на една пета от народните представители;
3. по искане на президента;
4. по искане на Министерския съвет.
Чл. 46 от Правилника пък предвижда, че при направено искане от горните субекти, председателят е длъжен да насрочи заседание не по-късно от 7 дни след постъпване на искането. А вносителите са длъжни да посочат дневния ред.
Цвета Караянчева обясни извънредната мярка със спазване на препоръките на кризисния щаб за социална изолация. Нещо повече – при установяване на коронавирус сред някой от депутатите НС можело да бъде автоматично блокирано.
„Covid-19 не подбира нито по партийна, нито по социална, нито по религиозна, нито по етническа принадлежност. Не можем да искаме цялата страна да е под карантина, която все повече се затяга, а ние показно да нарушаваме всички предписания за социално дистанциране. Приехме най-важните закони, които да помогнат на страната да преодолее кризата възможно най-леко. Сега е време и ние да се подчиним на тези закони, сега е времето да се отървем от илюзиите и на първо място от илюзията за изключителност. И не можем да станем разпространители на тази зараза“, обяви парламентарната председателка.
На практика това е разпускане на парламента, нарушаване на Конституцията и абдикиране на най-висшия представителен орган на републиката, обвини опозицията. Страхът се представя като смелост, а абдикацията като отговорност, категорични бяха от БСП.
Валери Жаблянов заяви: „Под предлог да не се разпространява заразата вие искате да се отървете от най-висшия представителен орган на републиката. Вие искате да управлявате с укази, вие искате да управлявате с пресконференции, и когато вие решавате да се саморазпуснете, когато вие решавате да абдикирате, защото това, което правите в момента, е абдикация – да делегирате собствените си правомощия, да се откажете от това, за което са ви избрали българските граждани – вие слизате не само под отговорността на историческия момент, вие слизате под вашата собствена съвест“.
В отрицателния си вот съпартиецът му Филип Попов каза: „Гласувах против диктатурата, българите имат нужда от решения и спасения, а не от предателство и бягство. Браним Конституцията, демокрацията, съединението, а не бягството правят силата“.