Defakto.bg
Иначе съдилищата трябва да „отворят“, предупреждават кадровиците
Спешни законови промени в два текста от Закона за извънредното положение поиска Съдийската колегия на ВСС. Решението е взето на работно заседание на колегията днес, на което някои от кадровиците са присъствали реално, други – виртуално. То е изпратено на председателката на парламента Цвета Караянчева и на тази на правната комисия Анна Александрова. По ирония на съдбата по-рано днес самият парламент обяви, че прекратява редовните заседания и ще се събира само за „извънредни“ закони и актове.
Първа точка от решението на Съдийската колегия е настояване за поправки в чл. 3, т. 1 и 2 от новия закон.
Текстовете гласят, че от 13 март до отмяната на извънредното положение спират да текат:
1. процесуалните срокове по съдебни, арбитражни и изпълнителни производства, с изключение на сроковете по наказателни производства, по Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест и производства, свързани с мерки за принуда;
2. давностните и други срокове, предвидени в нормативни актове, с изтичането на които се погасяват или прекратяват права или се пораждат задължения за частноправните субекти, с изключение на сроковете по Наказателния кодекс и Закона за административните нарушения и наказания.
Това е в разнобой с
„кризисното“ решение на самата Съдийска колегия от 15 март, заявяват кадровиците. Разликата е, че докато колегията на практика разпореди спиране на откритите заседания по дела и очерта като изключения изрично изброени казуси, включително наказателни – мерки за неотклонение, по европейската заповед за арест, по Закона за здравето – принудителното настаняване за лечение и изолация и др., в закона
е казано, че продължават да текат „сроковете по наказателни производства„. А това означава, че съдилищата трябва да започнат да разглеждат наказателните дела, обясниха членове на ВСС пред Де факто. Освен това магистратите в страната са в недоумение какво да правят. Затова на НС се предлагат два варианта – изрично изброяване на наказателните производства, чиито срокове ще текат и през идвънредното положение (допълнени с новите текстове на НК срещу нарушителите на карантината) или в закона да се запише, че изключенията се посочват от „съответната колегия на ВСС“. Вторият вариант е по-работещ, категорични са членове на съвета.
Другото им искане за законов ремонт е за давностните срокове, тъй като в момента е предвидено те да не текат за Закона за административните нарушения и наказания. Това не е възможно, ще пострадат гражданите, настояват кадровиците.
С други точки от днешното си решение указват до приемането на законодателно решение да продължи изпълнението на мерките по решенията на Съдийската колегия от 15 и 16 март, но като се разшири обхватът на разглежданите дела с тези по чл. 225, ал. 6 от НК, по чл. 326, ал. 2 от НК, както и с делата по чл. 111 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража.
И още: „Указва, че в правомощията на административните ръководители е и преценката за администриране и разглеждане и на други дела извън посочените в решенията на СК, които имат спешен и неотложен характер“.