Defakto.bg
Софийска районна прокуратура е образувала досъдебно производство за продажба в столична аптека на предпазни маски за лице на цена от 10 лева за брой. Производството е започнало след подаден сигнал на тел. 112 от клиент на аптека на бул. „Янко Сакъзов“.
При извършена проверка на място от служители на Пето районно управление в София е установено, че търговецът действително продава маските на посочената цена, съобщават от прокуратурата. В обясненията си търговецът заявил, че закупил предпазните средства на цена от 4 лева за брой, разходите му за преопаковане (поставяне в отделен плик) възлизали на 1 лев за една маска. Върху това се начислявало ДДС, а печалбата възлизала на 4 лева. Търговецът обяснил още, че предпазните маски не били за еднократна употреба, а тяхното ползване можело да се осъществява в продължение на 48 часа.
„Във връзка с горното на 26.03.2020 г. прокурор от СРП е образувал досъдебно производство за това, че търговец е продавал предпазни средства на цена над определената или преди да е определена или утвърдена по установения ред – престъпление по чл. 225, ал. 6 от НК. Деянието е извършено в условията на обявено извънредно положение на територията на РБългария“, се казва в съобщението.
Наказанието, предвидено в подобни случаи е лишаване от свобода от 1 г. до 3 г. и глоба от 5000 до 10 000 лв.
Наказателен кодекс
Чл. 225. (Изм. – ДВ, бр. 26 от 1973 г., изм. – ДВ, бр. 95 от 1975 г., изм. – ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. – ДВ, бр. 89 от 1986 г., изм. – ДВ, бр. 81 от 1990 г., изм. – ДВ, бр. 10 от 1993 г.) (1) (Изм. – ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Който продаде стока на цена над определената или преди да е определена или утвърдена по установения ред или получи за услуга възнаграждение, по-голямо от законно допустимото, се наказва с лишаване от свобода до две години или с глоба от сто до триста лева.
(2) (Изм. – ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. – ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Ако деянието по предходната алинея е извършено повторно и е немаловажен случай или ако получената в повече сума е значителна, наказанието е лишаване от свобода от шест месеца до три години и глоба от сто до триста лева.
(3) (Нова – ДВ, бр. 26 от 1973 г., изм. – ДВ, бр. 89 от 1986 г., отм. – ДВ, бр. 81 от 1990 г., нова – ДВ, бр. 81 от 1990 г.) Който, след като е наказан за нарушение по чл. 3 от Закона за борба със спекулата, извърши същото нарушение, преди да е изтекла една година от влизане на наказателното постановление в сила, се наказва с лишаване от свобода до три години.
(4) (Отм., предишна ал. 5 – ДВ, бр. 89 от 1986 г., изм. – ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Който съзнателно състави неверни сведения или представи неверни данни за определяне цена на стока или услуга и от това са последвали или са могли да последват щети за държавно учреждение или предприятие, за обществена организация или за граждани, се наказва с лишаване от свобода до една година или с пробация.
(5) (Отм., предишна ал. 7 – ДВ, бр. 81 от 1990 г., изм. – ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) В случаите, когато по предходните алинеи определи наказание лишаване от свобода, съдът може да постанови и лишаване от право по чл. 37, ал. 1, точка 6 или 7.
(6) (Отм., предишна ал. 5 – ДВ, бр. 89 от 1986 г., отм. – ДВ, бр. 81 от 1990 г., нова – ДВ, бр. 28 от 2020 г., в сила от 24.03.2020 г. до отмяна на извънредното положение) Когато деянието по ал. 1 е извършено при обявено извънредно положение по чл. 84, т. 12 от Конституцията на Република България, наказанието е лишаване от свобода от една до три години и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева.