„Факт е, че тази система е пробита. Това е срив върху доверието на съдебната власт“- това завяви пред БНР главният прокурор Иван Гешев, преди да е приключило разследването на Софийска градска прокуратура за възможността да е била манипулирана системата за случайно разпределение на делата в съдилищата.
По-рано през седмицата информирахме, че СГП е започнала разследване по въпроса. Прокуратурата се е задействала по сигнал на шестима членове на ВСС, петима от които от Съдийската колегия и един от Прокурорската, които не бяха назовани. Повод за сигнала е независим одит на единната информационна система на съдилищата. От одитния доклад ставало ясно, че достъпът до електронната система за случайно разпределение на делата не е защитен.
„Ще оповестим доказателствата, когато са налични, защото това е изключително важен казус, който може потенциално да засегне десетки хиляди български граждани и техните имуществени и неимуществени интереси. Ще уведомим и Европейската комисия, защото става въпрос за период от 5 години, в който бяхме под мониторинг в областта на правосъдието. Не знам дали съществува бели, черни или други цветове хакери, но факт е, че тази система е пробита. Това за мен е сериозен срив в доверието към съдебната власт, защото един от основните принципи на правосъдието е доверието на гражданите в него. Как да имаш доверие, след като системата за случайно разпределение е „смешна?“, обяви Гешев.
Той изтъкна, че няма никакви притеснения да зададе въпроси по случая на председателя на ВКС Лозан Панов. „За мен е необяснимо на какво се дължи тази огромна съпротива, която г-н Лозан Панов и няколко дами, които гравитират около него, в началото на 2019 оказват съпротива и се опитват да предотвратят този IT одит, който вече се проведе и експертизата върху сигурността за централизираната система за случайно разпределение на делата“, добави той.
Според Иван Гешев, прокуратурата работи в състояние на извънредно положение още преди въвеждането му.
„Действаме в няколко направления – вървят проверки по линия на спекулата, проверки за цените за бензина. Възложено е на Агенция Митници и на МВР да проверят данъчните складове, където се съхранява спирт, защото има данни, че се задържат над 4 млн. тона спирт, което води до скок на цените на дезинфектантите. Извършваме масирани проверки, вървят дейностите ни за борба срещу престъпността“.
Според главния прокурор „тази криза е възможност да отсеем зърното от плявата, да изчезне пяната, да излезем по-обединени: „Ако използваме кризата като стимул, можем да излезем по-силни и по-добри от нея“.