Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов не е получавал одитния доклад за системата за случайно разпределение на делата в съдилищата. За това информират днес от ВКС.
Съобщението е лаконично и гласи:
„От Висшия съдебен съвет (ВСС) до момента не е изпратен на председателя на Върховния касационен съд обсъжданият публично от главния прокурор, министъра на правосъдието и членове на ВСС одитен доклад за системата за случайно разпределение на делата в съдилищата в Република България“.
Миналия петък, на 3 април, говорителката на главния прокурор Иван Гешев Сийка Милева обяви за започнало разследване за манипулации на централизираната система за разпределение на делата в съдилища по сигнал на шестима членове на Висшия съдебен съвет. Шестимата кадровици бяха изпратили на държавното обвинение доклад от външния одит на системата с констатирани „множество уязвимости с високо ниво на риск за сигурността“, както и „сериозен риск“ на манипулации на данни при случайното разпределение. Разбра се също, че външните одитори обаче са направили заключенията си, без да са получили достъп до сървъра и защитната стена на системата, понеже IT-специалистите на ВСС не им дали този достъп.
Впоследствие главният прокурор Иван Гешев каза, че ако опасенията за манипулации се окажат верни, това ще е скандал, съпоставим с този с коронавируса в здравната система. И попита „защо г-н Лозан Панов и двете-трите присъдружни негови дами се хвърляха като Матосов на амбразурата, за да не се извърши техническа експертиза на тази система“.
Вчера Гешев обяви, че системата е „пробита“, което сривало доверието в съдебната власт и пак не пропусна Панов и неговата „огромна съпротива“.
Случайното разпределение далеч по-лесно се манипулира в прокуратурата, коментира днес бившият обвинител Андрей Янкулов, който даде оставка от системата, тъй като пътят, по който тя е водена в момента, не е неговият път.
Утре има заседание на Съдийската колегия на ВСС, може би темата ще бъде коментирана и там.
Публичното уведомяване за някои факти обаче явно дава резултат.
По-късно от ВКС уведомиха, че одитът вече е изпратен по електронните пощи на членовете на ВСС. Но Лозан Панов настоява оригиналът на този документ да стане публично достояние, за да може всеки да си направи изводите.
Новото съобщение:
„След уведомяването днес на обществеността (чрез съобщение, публикувано в страницата на Върховния касационен съд в 12.40 ч. и изпратено до медиите) за факта, че на председателя на ВКС не е предоставен одитният доклад за системата за случайно разпределение на делата в съдилищата в Република България, в 13.34 ч. докладът бе изпратен чрез електронна поща до членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Поради множеството публични интерпретации относно съдържанието и заключенията в одита, направени през последните дни от главния прокурор, министъра на правосъдието и членове на ВСС, председателят на Върховния касационен съд призовава в страницата на Висшия съдебен съвет в интернет да бъде публикуван документът, за да могат българските граждани сами да се запознаят с неговото оригинално съдържание“.
Иван Брегов, Институт пазарна икономика пред БНР:
Гешев си търси вратичка за медийна изява
Темата за пробива в системата за случайно разпределение на делата се окупира прекомерно и неясно с каква цел.
„Очевидно тази система има проблеми, но тя беше „извикана за живот”, поръчана от Висшия съдебен съвет като изработка. Тази система отмени една далеч по-порочна. Ако тя има конкретни недостатъци, нека да бъдат отстранени. Няма лошо в това, че е изготвен одитен доклад. Въпросът е за какво ще бъде използван – дали за медийни цели или да отстраним някакви проблеми в правосъдието.”
„Виждаме, че на главния прокурор му беше показана вратата от страна на Щаба, който контролира ситуацията с коронавируса. Неясните проверки на цени и на наличие на лични предпазни средства по аптеките предизвика по-скоро публичен гняв, отколкото някакво доверие в Прокуратурата и той си търси вратичка за медийна изява, изземвайки правомощия за пореден път и от Висшия съдебен съвет, и от изпълнителната власт. Това изземване на правомощия, за да печели медийно внимание, определено е дразнещо и трябва да повдигнем отново въпроса за контрола върху Прокуратурата. Ако се окаже, че сега са изговорени един куп глупости в публичното пространство, ще понесе ли отговорност г-н Гешев и по какъв ред?”
Ако на Прокуратурата са известни някакви суми за разпределение на дела, защо на този етап нямаме нито едно досъдебно производство, осъден или обвинителен акт, заяви още още Брегов.