
“Забраната за достъп до паркове е абсурдна и противоконституционна” – така биологът Вергил Стойнов и адвокат Ивайло Дерменджиев мотивираха пред bTV жалбата до Върховния административен съд срещу заповедтта на здравния министър за тотална забрана на достъпа до паркове и градини.
Под заглавие “ Столичанин поиска от ВАС да отмени пълната забрана на здравния министър за посещения в паркове и градини” в сряда Де Факто информира за внесената от биолога Вергил Стойнов уникална жалба за отмяна на министерския акт във време на извънредно положение. Сред множество аргументи, изложени в нея, се открояват съображенията за незаконосъобразност, неправилност и неконституциосъобразност. “Наложеното ограничение създава обективни предпоставки за значително и трайно увреждане на здравето на граждани, чрез понижаване на техния имунитет“, казва Вергил Стойнов.
Жалбата, подготвена от адвокатски екип на кантората „Симеонов и Дерменджиев“ (S&D), вече е получила входящ номер, очаква се съдът да определи размера на съдебната такса, научи Де Факто.
В предаването ” Лице в лице” жалбоподателят Стойнов обясни, че през вековете именно разходките на слънце са препоръчвани при лечението на грипни заболявания. Душевен комфорт и природа – това е била профилактиката. Изведнъж се появява забрана за това най-елементарно човешко право. Обездвижването води до много проблеми и намалява имунната защита” , заяви Стойнов. Категоричен е, че тезата му може да се докаже с научни факти. В жалбата си до ВАС той иска съдът да допусне комплексна медицинска експертиза в състав от вирусолог, епидемиолог и психолог, на база известните официални медицински данни, да отговорят на въпроса дали оспорваната забрана е адекватна защита или оказва неблагоприятно въздействие както върху физическото здраве, така и върху емоционалното състояние на хората.
Според него, парковете няма как да се превърнат в инкубатор на зарази, защото вирусът не може да издържи на слънце. Определи като невярно твърдението, че COVID-19 може да издържа с дни по метални повърхности. Не е доказано и че COVID-19 се предава от дръжки на врати и т.н. Досега в човешката история няма нито един случай да се вкарва цялото човечество вкъщи. Това с дръжките и с цялата система да затворят хората е новост – това е експеримент върху човечеството.“, каза още Вергил Стойнев.
Един от най-важните въпроси, които ще бъдат обсъждани в съда са свързани с юридическите параметри на издадения от министъра акт. Адвокат Ивайло Дерменджиев напомни, че Законът за извънредното положение е приет в рамките на Конституцията. Министърът на здравеопазването е в правомощието си да издава административни актове, наредби, заповеди и др., но в никакъв случай той не може да ограничава конституционни права. “Вярно е, че чл. 57 Конституцията допуска временно ограничаване на основни права, каквото е и правото на придвижване в условия на извънредно положение, но това може да става единствено със закон”, заяви адвокатът. Даде пример за непредсказуемост на забраните в съответните министерски актове и последиците от това:
” От Владая до Железница подстъпите към Витоша са забранени. Защо планината се тълкува като парк, а според Закон за устройство на територията парк има само в населено място. Витоша е до София и по-голяма като територия от столицата, нещо което прави опасността от зараза по-малка от тази в града”, посочи адвокатът.
Напомняме, че столичанинът не оспорва онази част от забраната на министъра, която ограничава достъпа до спортни и детски площадки и съоръжения на закрити обществени места.