Последни новини
Home / Законът / Германският Конституционен съд прие, че животът и здравето са с приоритет и потвърди забраната за общи молитви

Германският Конституционен съд прие, че животът и здравето са с приоритет и потвърди забраната за общи молитви

Defakto.bg

Германският конституционен съд обяви,   че потвърждава забраната за литургии и общи молитви в църкви, джамии и синагоги. Съдът се събра, за да прегледа подаден иск за незабавна отмяна на забраната и го отхвърли. Съдиите определиха забраната като „тежка намеса в свободата на вероизповеданието“, но подчертаха, че в актуалната ситуация на пандемия от коронавирус защитата на „здравето и живота“ има приоритет, съобщи Клуб Z.

И още: Съдиите се съгласиха с ищците, че общата литургия и приемането на евхаристия са централен стълб в католическата религия. Причастието не може да се извърши по интернет или да се компенсира с индивидуални молитви. Въпреки това, се казва в заключението на съда, опазването на здравето в този момент има приоритет. Ако забраната за масови събирания бъде отменена заради религията, има риск от експлозия на нови заразени. А опасността от това няма да се ограничи само до хората, които въпреки всичко искат да отидат на църква, а ще се разпростре и сред всички останали.

Затова, смята съдът, „защитата на живота и здравето на всички има приоритет в този момент пред тежката намеса в свободата на вероизповеданията.“

Съдиите препоръчват  забраната да бъде следена и контролирана през цялото време на карантината, за да се запази съразмерността на мерките. При по-нататъшна преценка след 19 април може забраната на места да се разхлаби. Решението е валидно за всички религии в страната, включително православната.

Днес католическия  Великден вярващите посрещат с моливи у дома, както ги призова папа Фанциск.

У нас храмовете остават отворени за Великден,  църковните служители ще носят предпазни средства, а на  Цветница няма да се раздават върбови клонки – това са максималните отстъпки, които Светият Синод на Българската православна църква (БПЦ) направи след среща с премиера Бойко Борисов.  За разлика от религиозните ръководства в останалите европейски страни, БПЦ отказа да затвори храмовете и насърчи причастията.

За обикновените  български граждани извънредните противоепидимични мерки ежедневно се множат.

About De Fakto

Проверете също

ВКС отхвърли касационно обжалване на Агенцията по вписванията, осъдена за загубени имоти заради неин гаф

  Върховният касационен съд  недопусна до касационно обжалване жалба на  Агенцията по вписвания срещу осъждане …

Проф. Янаки Стоилов: От юридическа гледна точка въпросът за референдум за еврото все още не е приключил

Парламентът не може чрез бездействие да решава такива въпроси, категоричен е Янаки Стоилов Защо никой …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.