Междуведомственият Съвет по гражданство при Министерството на правосъдието също ще заседава неприсъствено по време на извънредното положение, така – „от разстояние“ ще взема и решения. Това предвиждат промени в правилника за дейността му, обнародвани в „Държавен вестник“.
Провеждането на заседания от разстояние за държавни и местни органи, съвети, комисии и други бе предвидено и в извънредния закон при предпоследните му поправки, в сила от 9 април.
Съветът по гражданство е междуведомственият орган, който дава мнение по молбите и предложенията, свързани с българското гражданство, а въз основа на негомото предложение министърът на правосъдието прави предложение до президента (вицепрезидента) за издаване на указ или за отказ от издаване на указ за придобиване, възстановяване, освобождаване или лишаване от българско гражданство. Съветът се председателства от зам.-министър на правосъдието, негови членове са представители на МП, МВР, МВнР, МРРБ, МЗ, МТСП, на ДАНС, Държавната агенция за българите в чужбина и Държавната агенция за бежанците.
Промените в Правилника:
§ 1. Създава се чл. 15:
„Чл. 15. (1) Съветът по гражданството може да заседава неприсъствено при обявено извънредно положение по чл. 84, т. 12 от Конституцията на Република България.
(2) Дневният ред и проектът на протокол заедно с проект на решение по всяка преписка се изпращат по електронен път от секретаря на Съвета по гражданството на председателя и членовете му, както и на представителя на президента на Република България.
(3) Председателят и членовете на Съвета по гражданството представят по електронен път становища по проекта на протокол в 7-дневен срок от получаването му.
(4) Неприсъствените заседания са редовни, ако най-малко 1/2 от членовете на Съвета по гражданството изпратят становища по ал. 3.
(5) Решенията на Съвета по гражданството се вземат с мнозинство 2/3 от членовете на съвета, изпратили становища.
(6) Решенията на Съвета по гражданството от неприсъственото заседание се оформят в окончателен протокол, който се проверява и подписва по реда на чл. 13.
(7) В протокола по ал. 6 се посочват имената на членовете на Съвета по гражданството, които са изпратили становища, изразените становища и взетите решения.
(8) Протоколът по ал. 6 се представя на министъра на правосъдието в срока по чл. 14.“
Заключителна разпоредба
§ 2. Правилникът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.