„Предлагам да се направи преоценка на начина, по който е криминализирано нарушаването на противоепидемичните мерки – или да бъдат криминализирани една или няколко от мерките, за които се смята, че са с висока степен на обществена опасност, или да се търси системност при нарушаване на мерките и тогава да се търси наказателна отговорност, а не във всеки един случай и да няма яснота и предвидимост“. Това заяви пред БНР адвокат Андрей Янкулов, доскорошен прокурор, по повод предвиденити наказателни мерки по време на извънредно положение.
Юристът отбеляза, че в момента „трудно може да се намери обективно разграничение между нарушение и престъпление. „Получава се така, че за едно и също, в зависимост от решението на съответния държавен орган, срещу едно лице може да се води административно-наказателно производство, което може да завърши с глоба, докато друго лице за същото може да бъде подведено под наказателна отговорност и последиците за него могат да са затвор или по-солидна глоба“. Според Янкулов, водеща при определяне на наказанията трябва да е степента на обществена опасност, която конкретен нарушител създава, защото „не е нормално по един и същи начин да бъдат третирани всички нарушения на противоепидемичните мерки“.
Трудно е да се търси наказателна отговорност за изразени позиции в публичен дебат относно състоянието на държавата в епидемична обстановка, заяви Янкулов. „Когато за един текст на престъпление се използва разширително тълкуване, ще излезе, че всеки може да бъде подведен под наказателна отговорност“. По думите му, неяснотите се появяват и заради честата промяна на правилата.