Последни новини
Home / Законът / Прокуратурата иззе куфар по разследването срещу Лилана, проверява дали апаратурата в него може да следи и подслушва

Прокуратурата иззе куфар по разследването срещу Лилана, проверява дали апаратурата в него може да следи и подслушва

Defakto.bg

За иззет куфар с апаратура по разследването срещу организирана престъпна група за присвояване на евросредства по програма „Иновации и конкурентноспособност“ съобщиха от специализираната прокуратура. Любопитното е, че е назначена съдебно-техническа експертиза, която да установи „техническите възможности и параметри на устройството и дали е предназначенo за незаконно подслушване и проследяване“.

Апаратурата в куфара. Снимка: ПРБ

Претърсването и изземването е било в офис на дружество в „Студентски град“, чиито собственици и управляващи са сред обвинените за участие в организираната група, става ясно още от съобщението. „От фирмения офис са иззети също магнитни дискове, множество документи и други веществени доказателства, относими към досъдебното производство на  Специализираната прокуратура“, казват още от държавното обвинение.

За новото разследване прокуратурата обяви миналата неделя, в същия ден специализираният съд постанови задържане за Лиляна Деянова, по-известна като певицата Лилана и съдружника й Мартин Димиров. Братът на Деянова Александър е с гаранция от 100 000 лева. Като ръководител на ОПГ-то се сочи Димитров, за останалите се твърди да са нейни членове. Разследването публично бе свързано и с Васил Божков, но официално обвинението не обявява такава връзка. Засега. Твърди се, че групата е действала от 2016 г., като  фирми без реална дейност усвоявали средства по европрограмата, като декларирали покупка на един и същи софтуер от юридическо лице, регистрирано в чужбина. За друга престъпна дейност – като незаконно подслушване и следене дотук твърдения нямаше.

Лиляна Деянова и Мартин Димитров на пресконференция за „лъжите“ на АПИ, юни м.г.

Адвокат Николай Хаджигенов, който защитава сестрата и брата Деянови, както и Димитров, пред „Дневник“ бе категоричен – делото е „родено още миналата година“, когато Лиляна Деянова и Мартин Димитров да сигнализирали за нередности и корупция в Агенция „Пътна инфраструктура“, свързани с тол-системата. През юни миналата година на пресконференция съдружниците в „Телетол“ обвиниха АПИ в създаване на монопол на пазара и лъжи, след като дружеството им бе декласифицирано за продажбата на електронни винетки.

Дотук през ареста мина синът на Васил Божков Антон, секретарката му Йоана Чолакова, продължава да е задържана жената до него Елена Динева. Самият Божков е в Обединените арабски емирства и скоро не е имало вести какво се случва с поисканата екстрадиция.

About De Fakto

Проверете също

Зарков: Трябва активно да се включим в дебата за Европейския акт за свобода на медиите, да не чакаме да ни кажат какво да правим

Една от препоръките на ЕК в новия доклад за върховенството на закона за България ще …

Турски гражданин е задържан и привлечен като обвиняем за недекларирана валута на стойност 3 056 698 лева

Районна прокуратура – Хасково – Териториално отделение-Свиленград привлече като обвиняем по бързо производство М.Г.,   на …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

14 + 9 =

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.