Последни новини
Home / Законът / Две обвинения за 18-годишен младеж под карантина, шофирал без книжка и причинил смъртта на брат си

Две обвинения за 18-годишен младеж под карантина, шофирал без книжка и причинил смъртта на брат си

Defakto.bg

Окръжната прокуратура в Търговище ще привлече към наказателна отговорност 18-годишен неправоспособен водач под карантина, причинил смъртта на брат си в тежко пътнотранспортно произшествие. 

Младежът ще бъде обвинен за  две престъпления, а  привличането ще стане след като изтече срокът на задължителната му карантина, съобщава прокуратурата.  Той ще отговаря за причиняване смъртта на 16-годишния си брат при управление на МПС без необходимата правоспособност и за нарушаване на задължителната 14-дневна карантина след завръщането му от рискова страна по време на пандемията от коронавирус.

Тежкият пътен инцидент е станал в сряда  около 2,10 ч. на пътя София – Варна, до кръстовището за село Презвитер Козма. Орлин управлявал личния си автомобил „Форд фокус“. На ляв завой изгубил контрол над колата, навлязъл вдясно и се блъснал в крайпътния скат.   Така причинил смъртта на 16-годишния си брат, който пътувал на задната седалка.

18-годишният неправоспособен водач бил тестван с дрегер, който отчел незначително количество алкохол в кръвта му – 0,22 промила. Пробата за наличие на наркотични вещества била отрицателна. Разследването по случая установило, че Орлин С. се е прибрал от чужбина на 24 април тази година.

Въпреки наложената му задължителна карантина от 14 дни, която трябвало да прекара в дома си в село Беломорци в изолация до 5 май, той се отклонил. Това деяние ще му донесе и второто обвинение – по член 355, ал. 2 от НК (до 5 г. затвор и от 10 000 до 50 000 глоба б.р.).

Междувременно за нарушена карантина,  след споразумение на защитата и  прокуратурата,  Районният съд в Хасково  наложи три месеца „лишаване от свобода“ условно с три години изпитателен срок и глоба в размер на 10  000 лева на 26 – годишната С. А.   След като на 20 март пристигнала от Нидерландия, българката не е спазила задължителната 14-дневната карантина при пристигане от рискова държава,  напуснала адреса и се озовала на обществени места, където контактувала с неопределен брой лица.

Наказанието е наложено по  чл. 355 ал.2 пр.3 във вр. ал. 1 от Наказателния кодекс.

About De Fakto

Проверете също

Съдът присъди обезщетение от 100 000 евро на Явор Златанов, ограбен от крадливите питомци на „Осемте джуджета“

Явор Златанов осъди прокуратурата на първа инстанция за обезщетение в размер на 100 000 евро …

Парламентарните партии и коалиции представиха номинациите за членове на ЦИК, на 12 юни е изслушването им

Парламентарните партии и коалиции представиха номинациите си за членове на Централната избирателна комисия (ЦИК) пред …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.