Националният оперативния щаб спира брифингите за информация на гражданите за развитието на Covid-19 – това съобщи шефката на правителствената пресслужба Севдалина Арнаудова. Новата информация за развитието на епидемията в България ще оповестява секретарят на щаба доцент Димо Димов.
Разбра се, че спирането на брифингите е по заповед на премиера Борисов, която дори не позволи на ген. Венцислав Мутафчийски и останалите членове на щаба сами да съобщят за това. Мутафчийки и членовете на НОЩ продължавали да обсъждат възможностите за поетапно отхлабване на мерките, научихме от Арнаудова.
Причината, съобщена от пиарката на Борисов, е нарасналата критика в обществото, че „брифингите нанасят повече вреда, отколкото полза“. Тя поясни, че директните включвания досега били изцяло по решение на медиите. Оттук нататък въпроси ще се задават към ресорните пресцентрове. Пък и българското общество вече било достатъчно информирано за всички особености на коронавируса.
Решението на Борисов съвпада с критиките за неясния статут на НОЩ и възможността експертите му лесно да бъдат принесени в жертва на политическите интереси, както и с увеличаващите се случаи на новозаразени граждани. За последното денонощие броят им е нараснал с 47 и те вече са 1 588 на брой. Това е с 3 процента увеличение от вчера. Пет от новите случаи са на деца на възраст между 2 и 16 години.
Активните случаи са 1 232. Починалите за 24 часа са нараснали с 3. Сред тях има първи случай на починал лекар – 43-годишна жена от Сливен.
Секретарят на НОЩ доц. Димов изброи три сценария на международната научна общественост за развитие на пандемията с коронавируса.
Като първи сценарий се разглежда серия от повтарящи се малки вълни, които ще се проявяват и през лятото, последователно през период до 2 години и очаквана тенденция за намаляване през 2021 г.
Втори сценарий е по-голяма вълна през есента и зимата на 2020 г. – типично за сезонните респираторни заболявания и последващи една или повече по-малки вълни през 2021 г.
Сценарий 3 – т.нар. бавно изгаряне на причинителя, текущо предаване, възникване на отделни случаи, но без ясно изразен вълнов модел. Независимо от сценария, който следва тази пандемия, очакванията са между 18 и 24 месеца да се констатира значителна активност на коронавируса. Страните трябва да се адаптират и да вземат мерки, за да се намери баланс на противоепидемичните мерки и възстановяване на живота, заключи доц. Димов.