Уволнението на съдия Румяна Ченалова е законно – това окончателно обяви петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС). Решението е на Милка Панчева – председател, Таня Радкова, Анна Димитрова, Тинка Косева – докладчик, Диана Петкова.
През годините казусите „Ченалова“ се нароиха – тръгвайки от обвинението на някогашния френски посланик Ксавие дьо Кабан за „гнилите ябълки“ в нашето правосъдие, преминавайки през обширна проверка на предния състав на ВСС и постановеното уволнение, но и през активизирането на прокуратурата срещу наказаната съдийка, стигнала включително до обявяването й за издирване и задържането й при положение, че не се беше укривала. Ченалова бе и една от записаните в скандала „Яневагейт“ и после публично и неведнъж потвърди автентичността на водените разговори, в които включително се открехваше завесата над това кой кого „опрасква“ в Темида и кой е „човекът на Бойко“ във ВСС. Наказателните производства срещу Румяна Ченалова нямат финал.
Това за уволнението й обаче приключи днес. И остави въпроси.
Румяна Ченалова бе уволнена от ВСС на 19 ноември 2015 г. с пълно единодушие на тогавашното мнозинство и „революционно малцинство“, с 22 „за“ на 0 „против“. Дисциплинарното производство срещу нея обедини три предложения – две от кадровици и едно от бившия правосъден министър Христо Иванов, като в провелия дисциплинарното разследване и предложилия най-тежката санкция състав участваха членовете на ВСС Галя Георгиева (председател), Даниела Костова и Магдалена Лазарова. В същото време Георгиева и Костова бяха и сред кадровиците, подписали искане срещу Ченалова.
А в тълкувателно решение №7 от 2017 г. двете колегии на Върховния административен съд категорично обявиха: „Участието на членовете на Висшия съдебен съвет в дисциплинарния състав, когато същите са и вносители на предложение за налагане на дисциплинарно наказание по чл. 312, ал. 1, т. 4, във връзка с чл. 311, т. 2, б.”в” и чл. 307, ал. 2 от Закона за съдебната власт за изборните членове на Висшия съдебен съвет, и по чл. 312, ал. 1, т. 4 от Закона за съдебната власт за налагане на дисциплинарно наказание на съдия, прокурор, следовател, на административен ръководител или заместник на административния ръководител е съществено нарушение на административнопроизводствените правила„. Междувременно възможността членове на съвета да инициират дисциплинарни производства отпадна от закона.
При тази категоричност на тълкуването изглеждаше, че върховните съдии нямат друг избор, освен да обявят уволнението за незаконно. Но, оказа се, не е така.
При първото си произнасяне през 2018 г. тричленен състав, председателстван от Любомир Гайдов преодоля „същественото нарушение“, като прие, че Ченалова е дисциплинарно освободена по третото предложение – на правосъдния министър Христо Иванов и за това уволнението е законно.
Петчленен състав на ВАС с председател Ваня Анчева и докладчик Калина Арнаудова обаче отмени решението на тричленката и върна делото за ново разглеждане, но избегна въпроса за „пристрастния“ състав, като се позова на други нарушения – не са изследвани всички обстоятелства и не е отговорено на всички възражения на Ченалова.
При второто завъртане на казуса през октомври 2019 г. нов тричленен състав – Румяна Папазова, Николай Гунчев – докладчик и Десислава Стоева също прие уволнението на Ченалова за напълно законно. Тримата изтъкнаха – фактът, че двама от дисциплинарните й съдници са били и нейни дисциплинарни обвинители наистина би опорочил въпросното решение по силата на тълкуването на самия ВАС, но не и в този случай. Тълкувателното решение е постановено след като кадровиците са уволнили Ченалова, а то няма обратна сила. Най-вече достатъчно за законността на уволнението й обаче е наличието на „независимо“ предложение от бившия правосъден министър Христо Иванов.