Последни новини
Home / Законът / На протест срещу правителството, Мая Манолова обяви амбиции за участие в изборите. И 19 мерки срещу кризата.

На протест срещу правителството, Мая Манолова обяви амбиции за участие в изборите. И 19 мерки срещу кризата.

Defakto.bg

Кризата се дължи не само на COVID-19, но и на управленската немощ на „Борисов-3“, заяви лидерът на „Изправи се.БГ

Пред сградата на МС се проведе протест срещу поликата на правителството, организиран от лидера на  гражданската инициарита „Изправи се БГ“ Мая Монолова и  майките на деца с увреждания от движението „Системата ни убива“.  На протеста Манолова заяви своите амбиции за влизане в политиката чрез избори.

Тя обяви 19 мерки за  справяне с кризата.  Основна цел е да има работа за всеки,  каза Мая Манолова.

Предлагаме тези 19 мерки контра-COVID-19, с които за следващите 19 месеца, до края на 2021 г., ще съживим икономиката след срива с коронавируса. Поне толкова време ще е необходимо държавата да излезе от кризата, която се дължи не само на COVID-19, но и на управленската немощ на „Борисов-3“. Борисов не е единствен, алтернатива има.“, заяви Манолова.

За осъществяване на плана са нужни около два и половина милиарда лева, каза тя. Той е насочен и към малките фирми, като тя предлага заплатите и осигуровките на до 50 процента от персонала на  малките фирми да бъдат поемани от държавата.

За началото на протеста в 11 часа пристигнаха привърженици на Гражданската платформа и на „Системата ни убива“ от над 24 града – Русе, Велико Търново, Генерал Тошево, Добрич, Варна, Айтос, Банско, Своге, Кресна, Шумен, Ловеч, Раднево, Пазарджик, Батак, Благоевград, Сливен, Смолян и други.

Да изразят недоволството си дойдоха и представители на малкия бизнес, самонаети лица, таксиметрови шофьори, розопроизводители, лекари, земеделски производители, пчелари, готвачи, сервитьори и представители на други общности.

По време на речта си Манолова бе категорична, че ще работи за това обикновените граждани да станат първа политическа сила и в следващите 19 месеца ще съсредоточи усилията си в четири цели – бързо възстановяване на работните места на хората, създаване на заетост чрез семейните стопанства, социална подкрепа за обикновените хора и мерки за насочена подкрепа от държавата към малкия и семеен бизнес за създаване на работни места.  Планът ще бъде обсъждан в страната следващите месеци, а тя изцяло е уверена, че по този начин ще намери подкрепа и за влизане през избори в осъществяването на този план.

По-късно от офиса на „Изправи се. БГ“  разпространиха икономическата пътна карта  „Манолова“  за бързо възстановяване на работните места в следващите 19 месеца. Ето я: 

По първата цел – възстановяване на работните места – Манолова обявява Национална програма „Работа за всеки“ чрез фокусирани усилия на държавата да стимулира откриването на нови работни места в над 320 хил. микро- и малки фирми, които да наемат нови работници.

„Национална програма „Работа за всеки“ е на стойност 2,5 млрд. лв. Това е мащабна инициатива за възстановяване на трудовата заетост чрез субсидирано увеличаване до 50 % на работещите в микро-, семейния и малкия бизнес“.

Манолова посочва, че целевата група е  около 320 хил. семейни и малки фирми, в които по програмата работодателят ще може да наеме до 50 % допълнително работници на пълно или съкратено работно време. Държавата да заплаща минимална работна заплата и осигуровки на всяко допълнително новооткрито работно място за срок от 19 месеца и със задължение работникът да бъде запазен на работа още поне 6 месеца след това.
До момента, в най-острата фаза на кризата, под 15 млн. лв. са достигнали до работещите за запазване на работните места, каза тя.

Програмата ще се захранва от ресурса от 2/3 за заетост, който правителството призна, че не може да оползотвори, казва  Манолова.

В рамките на програмата е обявена и мярката „България е моето вкъщи”, насочена към българските сезонни работници, които традиционно заминават за чужбина.  По тази мярка ще се насочи публичен ресурс за заплати и осигуровки към работодатели, които да наемат за сезонна работа български сезонни работници в сектори като туризъм, селско стопанство и друга сезонна работа.
В Гърция ежегодно заминават над 70 хил. българи за сезонна работа. Мястото им е тук, те трябва да се съберат със семействата си, а децата им трябва да се раждат в България, смята  Манолова и добавя, че всяко трето дете, по данните на Агенцията по заетостта, се ражда вече извън България.

Втората мярка по Националната програма „Работа за всеки“ е мярката „Вече съм активен” за хора между 18 и 65 години, които нито работят, нито учат, нито имат каквато и да е трудова активност. Програмата ще се развие със социалните партньори и ще субсидира квалификацията и всяко новооткрито работно място и осигуровка на български гражданин от тази целева група за срок от 19 месеца, обясни Манолова.

Като втори приоритет на програмата си Манолова обявява подпомагане от държавата за създаване на семейни стопанства и за подпомагането със земя и пари на всички, които искат да се занимават с отглеждането на традиционни култури и животновъдство. Тя обяви Национална програма „Семейно стопанство”, която ще предоставя земя на домакинства за  зеленчукопроизводство, традиционни култури, производство на рози, мед, плодове и за животновъдство. В мярката Манолова предвижда държавата да заплаща възнаграждение и осигуровки на всяко новооткрито работно място по програмата „Семейно стопанство” за срок от 19 месеца и със задължение работникът да остане на работа още поне 12 месеца след това.

Във връзка с програмата тя обяви и намерението си да създаде държавно предприятие за изкупуване на селскостопанската продукция от дребните производители, за да се преодолеят трудностите им при реализацията на продукцията.

По третата цел планът „Манолова“ включва социални мерки, като предоставяне на държавни чекове за услуги за грижа за децата (детегледачи), грижа за нуждаещи се възрастни граждани, както и грижа за хора със специални потребности. Мярката е насочена към осигуряване на работни места за регистрирани безработни в бюрата по труда и за хора в неплатен отпуск, социални асистенти, патронажна грижа и др. и ще се финансира от социалните фондове. В момента извън услугата на социалните асистенти остават над 10 хиляди души, а наемането на социални асистенти ще подпомогне увеличаването на заетостта, категорична бе Манолова.

Към социалните мерки Манолова предвижда безплатни детска градина и ясла за всяко дете в страната. Мярката е на стойност 300 млн. лв. за 19 месеца и ще подпомогне пряко българските домакинства с деца до 7-годишна възраст.

Особен акцент в социалните мерки е програмата за подпомагане на самотните родители, които в момента в страната са над 500 хил., а  72 % от тях, които бедстват на прага на бедността. Мярката предвижда ваучери за храна, социални услуги, помощ за отопление, детегледачи и други публични услуги, както и пряко финансово подпомагане.

С цел осигуряване на работни места за регистрирани безработни със съответната квалификация в бюрата по труда и наемане на малки строителни фирми планът „Манолова“ предвижда и предоставяне на държавни чекове за услуги за поддържане на дома и домакинството и за битови ремонти (с лимитирана стойност) за частни домове. Мярката е с продължителност до 19 месеца.

За подпомагане на свободните артисти и културни проекти, книгоиздатели, артисти от сценични и други изкуства Манолова обяви предоставяне на ваучери за културен достъп с лимитирана стойност и продължителност до 19 месеца.

По отношение на доходите на най-бедните – пенсионерите, Манолова предвижда преизчисляване на пенсиите с цел справедливо разпределение на обществения ресурс за хората от третата възраст. Мярката е на стойност 350 млн. лв. С нея ще се преодолее несправедливото положение половината пенсионери в страната да са с еднакъв размер на пенсиите си при различен трудов стаж, каза Манолова.

Четвъртият акцент в плана „Манолова“ с 19 мерки за следващите 19 месеца е подкрепа за малкия и среден бизнес с акцент създаване на нови работни места, осигуряване на ликвидни средства и преодоляване на междуфирмената задлъжнялост.
Мерките включват въвеждане на задължение на публичните администрации  да изплащат фактурите за доставки и услуги от бизнеса в рамките на 30 дни.

Манолова предвижда въвеждане на уведомителен режим за стартиране на нов бизнес, премахване на изискването микропредприятията да изготвят годишни отчети. При 320 хил. предприятия това би спестило на малкия бизнес над 200 млн. лв. годишно.

Намаляване със 75% на патентите, с което се цели пряко подпомагане, в най-острата фаза на кризата в следващите 19 месеца, на таксиметровите шофьори, инструктори, фризьори, занаятчии и други икономически субекти, плащащи патенти.
Като намаляване на данъчната тежест Манолова предлага за срок от 19 месеца да се премахнат данък върху ЕТ, данък върху застрахователни премии, данък върху доход от лихви и срочни банкови депозити и данък наследство. В плана й се предвижда и въвеждане на такса върху сделките с луксозни стоки.

По отношение на потребителските права Манолова ще въведе мярка за временни мораториуми, в рамките на посочените 19 месеца, в случаи на безконтролен ръст на цените на ток, парно, вода, както и върху някои от действията на частните съдебни изпълнители и колектори, когато те касаят безработни лица и домакинства с един или повече безработни членове. Мярката е пряко насочена към подкрепа на домакинствата в условията на кризата с COVID-19 и месеците след нея.

В плана „Манолова“ се предвижда още стартиране на Национална програма за разработване и интегриране на смарт-системи за управление и сигурност, електронни обществени поръчки, дигитално образование, електронно здравеопазване с електронна здравна карта. Мярката е насочена към създаване на работни места в IT-сектора и високите технологии в следващите 19 месеца и към гарантирана прозрачност на публичните услуги.

Във връзка с подготовката на законодателната програма на „Изправи се.БГ“ Манолова обяви, че вече работи по закони за защита правата на обикновените граждани от  произвола на банките, безконтролния внос на боклук, своеволията на колекторите, против единната цена на водата, за строга регулация на частните съдебни изпълнители (ЧСИ), колекторите и бързите кредити, както и Закона за частния фалит, внесен от нея в Народното събрание в качеството й на омбудсман още през юли 2019 г.

С програмата „Работа за всеки“ ще си върнем държавата, ще върнем децата си от чужбина. Държавата, която Борисов превърна в мащеха за вас, ще стане държавата омбудсман. Никой от вас не е сам, никой няма да бъде забравен, каза Манолова и обяви, че с плана си за икономическо съживяване на България в следващите 19 месеца започва обиколка на страната от утре.

Видео на живо от протеста

About De Fakto

Проверете също

Пленумът на ВСС увеличи размера на нощувките при командироване в страната на магистрати и служители

Поради съществената промяна в цените на нощувките в последните години и обстоятелството, че последната актуализация …

Министър Павлова се срещна с представители на ЕК във връзка с препоръките в годишния доклад за върховенството на закона

Министър Павлова се срещна с представители на ЕК в рамките на последваща среща от годишния …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.