Специализираната прокуратура е обвинила хазартния бос Васил Божков за нови 7 криминални деяния, съобщава държавното обвинение. Така общо обвиненията срещу него стават 18. В сряда спецпрокуратура го е привлякла към наказателна отговорност за ръководене на организирана престъпна група с участието на още трима. Според обвинението, групата е действала от 2012 г., с цел да извършва тежки умишлени престъпления – убийства, изнудвания и други тежки престъпления.
Освен за ръководене на престъпна група по новото досъдебно производство, срещу Божков са изготвени и обвинения за подбудителство към убийството на Й. Д., М. В., А. П. и Б. С., както и за оказване на принуда за насилствено разпореждане с недвижим имот, включително и за опит за изнасилване на жена, „като деянието не е довършено по независещи от дееца причини“.
Това е второто досъдебно производство срещу Васил Божков, който е в Дубай. По това производство прокуратурата му повдигна 11 обвинения – за търговия с влияние, ръководене на престъпна група, принуда, изнудване, опит за подкуп на длъжностно лице, за подбудителство към престъпления по служба. Обвиняеми са още собственикът на ПФК „Левски“ Георги Попов, съпругата на Божков – Елена Динева, бившата му секретарка Йоана Чолакова, бившият шеф на Комисията по хазарта Огнемир Митев. Прокуратурата твърди, че Божков дължи неплатени такси на фиска за над половин милиард лева, а обвинения получиха и бивши шефове на комисията по хазарта.
Божков отвръща, че не е имал контакти с комисията, защото е комуникирал само с финансовия министър Владислав Горанов, а за убедителност пусна и СМС-и на връзката си с „Влади“. В сряда сутринта Божков публикува във фейсбук постановлението, с което е запорирана сградата на Телефонната палата в София. Твърди, че възбраната е наложена заради невнесен ДДС „от евентуалните бъдещи приходи от продажба на билети от все още несъществуващия и вече запориран музей“.
Васил Божков е обвинен и за държане и отчуждаване на културно-исторически ценности, които не са регистрирани по надлежния ред. Като стана дума за културно-исторически ценности, се сетихме, че никой от официалните власти вчера не показа ритона, за който обвиняемият твърди, че след изземването му от следствените органи, е „пуснат“ за свободна продажба на пазара.
Вярно ли е това? Прокуратурата не се ли интересува от съхранението на веществените й доказателства? Кой ще каже къде е сребърният ритон? Кой?!
Мммм, Гешев пресоли манджата! А има една книжка със заглавие „Процесуален кодекс“ да започват да я четът и да карат по правилата.