Нестандартно обвиненият в 18 престъпления бизнесмен Васил Божков изпълни обещанието си и представи версията си за отношенията между политика и хазартен бизнес у нас под формата на Истинска приказка. В серия шаржове, качени в профила му в социалните мрежи той разказва историята за промените в Закона за хазарта, който е бил променен срещу ангажимент да се отчита обратно на управляващите. Божков е заел идеята от публикацията на политолога Даниел Смилов за Дойче веле, в която целият случай около лотарията е представен през приказката Али Баба и 40-те разбойници. В шаржовете имена няма, но пък действащите лица са лесно разпознаваеми, съвпаденията с конкретни събития – също.
„Имало едно време държава, която се управлявала от 240 разбойници. Те били разделени на различни SHAIKI. Най-голямата избирала ГЛАВАТАРЯ. Там живеел и АЛИ БАБА.“ Така започва приказката на хазартния бос.
Според разказвача откритата през 2013 г. на име Национална лотария в началото била малка и разбойниците не я забелязали. След това, обаче, се напълнила с богатства и през 2014 г. се появило предложението на опозицията за облагане с 15-процентов данък върху оборота, което значело пещерата да се затвори. Последвала среща Главатаря, който вика Али Баба, и му казва: „Аз ще оправя нещата, но ти после ще помагаш“.
Главният герой отива при Разбойничката, която прави данъчните закони.
Разбойничката му казала:
– Ще отменим този закон изцяло, а после ще гласуваме същия, като ще променим само една точка. Вместо „само покер игри и турнири“, ще напишем, че „всички хазартни игри плащат 20% такса, върху комисионните, които събират.
– Защо направо не отмените предложението за 15% върху оборота?
– Не може. Другите разбойници не трябва да разбират.“
Приликата на нарисуваната жена, която авторът обявява за „Разбойничката, която прави Данъчните закони“, наподобява Менда Стоянова. Нарисуваният епизод отговаря на последната законова промяна в закона за хазарта, според която фирмите на Божков са избрали да плащат по-нисък налог. Известно е, че всички оператори на хазартни игри дължат държавна такса. В Закона за хазарта тя е различна за различните видове дейности. Според държавата – частните оператори, продаващи лотарийни билети, е трябвало да изплащат по 15% от всеки продаден билет, както прави Българският спортен тотализатор. Според частните компании – законът им дава възможност да изплащат само 20% от разликата между продадените билети и разпределената печалба. Божков е избрал второто. Плащал е по този начин в продължение на пет години, като системно Държавната комисия по хазарта (ДКХ) е заверявала тези плащания, без да вижда нещо нередно в тях. Държавата се „усети“ едва сега, като вече претендира за невзети близо 700 милиона лева (с лихвите). В петък финансовият министър призна, че комисията е допуснала „частични“ неточности при определяне на размера на такстите, които е плащал Божков, нещо което усложнява работата на обвинението- едно е умишлено да си избягвал дължимите плащания, друго -да си внасял по-малко с разрешение на оторозирания орган, сочат юристите.
Следващият епизод на Истинската приказка описва гласуването на текста в парламента, който минава безпроблемно: “ С гласовете на голямата shaika ГЕРБ отхвърлили единия и приели друг – същият закон с това малко изменение. Другите разбойници така и не разбрали какво се случва.“
След приемането на закона Али Баба е пратен от Главатаря при Заместник-главатаря по финансите, който иска 20% от печалбата, за да не бъде отменен законът.
Последната картинка уточнява, че Али Баба освен „такса подпомагане“, е платил и 500 млн. данъци на държавната хазна, като тя е изобразена като съкровищница, в която се е впил един преуспял паяк.
Историята на Божков, завършва с това, че, освен че е плащал 20 на сто „такса помагане“, си е плащал и хазартните такси, и данъците, възлизащи на, по думите му, 500 милиона лева.
Божков анонсира, че приказката е с продължение.
Ангел Кънев, зам.шеф на Специализираната прокуратура и наблюдаващ прокурор по аферата „Боклукгейт“ пред БНР заяви, че прокуратурата ще провери и „защитната“ позиция на Божков, представена под формата на шаржове. Известно е, че в социалните мрежи има брожение срещу различния аршин на прокуратурата към някои разследвания, в които са замесени високопоставени лица, бивши и настоящи, от управляващата партия.
Кънев заяви, че по първото дело срещу бизнесмена за хазартния му бизнес, са били разпитвани министърът на финансите Владислав Горанов, заместник-министри и председатели на държавни комисии. В отговор на въпрос ще бъде ли разпитан Горанов и за SMS -те, които хазартният бос твърди, че са си разменяли, прокурорът посочи, че интензивно се събират доказателства и се проверяват всички факти и обстоятелства, изложени от Божков и от други обвиняеми.
Той каза още, че много от откритите предмети в сградата, където са офисите на управлявания от Васил Божков холдинг, са били съхранявани в гаражи и коли, облъчвани от вредни газове. Кънев отхвърли обвиненията на Божков, че част от колекцията му от антични предмети е увредена от действията на разследващите, а един от ритоните е пуснат за продажба на свободния пазар в друга държава.
„Двеста и няколко са законните вещи в колекцията на Васил Божков. Само за тях има доказан произход. В сградата на ул. „Московска“ са открити десетки хиляди предмети с белези на културно-исторически ценности“, каза Кънев и уточни, че те не могат да се причислят към законната колекция, тъй като нямали документи.