Обвиняемият Васил Божков публикува във вторник банкови извлечения, според които милиони са били теглени от личната му сметка – на касата в банката. В личния си профил той посочи, че: „Февруари тази година Влади Горанов ми назначи данъчна ревизия. Тя ще установи, че след плащане на всички данъци съм теглил огромни суми в брой от личната си сметка. Всичките ми останали разходи са плащани по банков път. Тези пари не са налични в брой. Къде са?“, е написал Божков.
Той не посочва на кого са плащаните парите, но не е изключено в следващи публикации да даде и отговор на този въпрос – подсказва, че старателно е трупал доказателства за „черни“ дни.
От публикуваните извлечения се вижда, че през януари 2018-а е имало четири тегления за общо 2,67 милиона лева – направени на каса.
През май 2018 г. – три тегления за малко над 1 милион. Пак на каса.
През септември 2019-а – 600 000 лева – на каса.
Октомври 2019 г. – 3,8 милиона лева. Отново изтеглени на каса.
Ноември 2019 г. – 3,6 милиона лева. На каса.
Или само за тези месеци – общо 11,7 милиона лева.
Днешната му публикация е онагледена като „История на рекета“ и е продължение на вчерашния комикс – „Истинската приказка“ за Али баба и 40 разбойника , в която той нестандартон описа пътя на Закона за хазарта. От нея се разбираше, че е бил принуден от премиера Борисов и финансовия министър Горанов да заплаща такса „подпомагане“ в размер на 20 на сто от печалбите на Националната лотария. А в замяна получил онези текстове в закона, които облекчават плащането на такси от хазартната му дейност. Това се е раализирало с помощта на шефката на бюджетната комисия – Менда Стоянова (ГЕРБ). Собственикът на „Нове холдинг“ днес е онагледил приказката с диаграма (вдясно):
Междувременно Специализираната прокуратура е иззела от офисите на обвиняемия Васил Божков множество нови предмети с белезите на културно-исторически ценности, съобщи БНР. Намерени и иззети са фрагменти, апликации, халки, фибули, върхове на копия, които носят белезите на културно-исторически ценности. Те са били съхранявани в пълно несъответствие с международните стандарти за опазването им, казва прокуратурата. Прокуратура ще продължи занапред действията си по документиране на престъпни деяния срещу културно-историческото наследство при строго спазване на правилата за опазване и съхраняване на намерените и иззети предмети, посочва БНР.
Вчера пред БНТ Ангел Кънев, зам.шеф на Специализираната прокуратура пред БНР заяви, че много от откритите предмети в сградата, където са офисите на управлявания от Васил Божков холдинг, са били съхранявани в гаражи и коли, облъчвани от вредни газове.
Божков реагира мигновено в социалните мрежи на съобщението за новоиззетите предмети: „Днес прокуратурата показа снимки от февруарските си грабежи, представяйки ги като актуални. За да заснемат публикуваните кадри, на 5 февруари са принуждавали служители на фондация „Тракия“ да вадят предмети от хранилищата и да ги оставят по земята. Тези свидетелства също са включени в заведените дела“ . Така той отговори на прокуратурата и напомни, че е подал жалби до европейски институции и ще води дела.
Защо никой не поставя въпроса : Защо прокуратурата не изпълни задълженията си и допусна имущество за 25 млн лева да бъде отчуждено от обвиняем за данъчни престъпления ?? Обвинението срещу Попов предвижда и конфискация на имущество; част от това имущество са акциите му от ФК Левски 1914; задължение на прокуратурата е да обезпечи бъдещата конфискация ,глоба и разноски като поиска запор и възбрана върху имуществото. Цял месец акциите се разнасят насам-натам и не се намери нито един прокурор, който да изпълни повелята на закона ? Или целта на обвиненията е не да се защитят държавни интереси,а да бъдат изнудени обвиняеми лица да прехвърлят свое имущество на „сламени“ хора ? Някоой ще понесе ли отговорността за неизпълнението на служебни задължения (а може би -направо за изпиране на имущество )? И има ли съвестен журналист който ще поставя ребром този елементарен въпрос ? Или всички вече сте опитомени от прокуратурата ?