В прокуратурата са постъпили два сигнала по делото на „Божков“ – единият по имейл от Васил Божков и другият от издание, „свързано“ с Цветан Василев, обяви главният прокурор
Прокуратурата разследва два нови сигнала, свързани с делото срещу обвиняемия бизнесмен Васил Божков. Единият от тях е подаден от Божков по имейл до главния прокурор, а другият от издание, свързано с Цветан Василев. Това обяви главният прокурор Иван Гешев при посещението си в Ябланица, където се провежда операция за борба с битовата престъпност.
Той не даде повече подробности за сигнала на Божков. „Аз съм го разпределил към компетентен прокурор. Прокуратурата е длъжна да провери всички обстоятелства независимо дали са анимация, комикси или са нещо друго забавно„, коментира Гешев.
“ Задължението на прокуратурата, трябва да бъде ясно, е да проверява както доказателствата в подкрепа на обвинението, така и доказателства, които са да кажем оневиняващи за обвиняемия в досъдебната фаза. Прокуратурата е длъжна да провери всички обстоятелства“, запази необичайна дискретност Иван Гешев.
За извлеченията на банковите сметки, които хазартния бизнесмен публикува във Фейсбук с твърдението, че става дума за рекет, подкупи и пр., главният прокурор заяви: „Сигнали във фейсбук – не е нормалният начин за подаване на такава информация, но всеки преценява по какъв начин да осъществява защитната си стратегия – обвиняем и подсъдим. Така, както други подсъдими и обвиняеми, които имат медийно влияние като г-н Прокопиев, Огнян Донев, Цветан Василев – преценяват дали, кога и доколко да подкрепят други подсъдими лица, като г-н Божков, включително и медийно и като политическа пропагадна„.
„Какво е направила ДАНС, след като е получила информация, че Божков тегли големи суми?“
Този въпрос постави анализаторът Бойко Димитров пред БНР по повод „Историята на един рекет“, в която обвиняемия Васил Божков показа банкови извлечения от лична сметка за милиони (близо 12 млн.лв ) по направление такса „спокойствие“. Димитров напомни, че по закон банките са длъжни да уведомят ДАНС при теглене на такива големи суми (над 30 хил. лева е изискването на закона – бел.ред.) от техен клиент. Според анализатора, при толкова големи трансакции е абсолютно невъзможно ДАНС да не са били информирани от банките. Посочи също, че става дума за голяма банка, която има чуждестранен, европейски собственик, където има много по-сериозно изискване за мерките, свързани с борбата с прането на пари.
„ДАНС трябваше веднага да излезе с информация, ако не е получила сигнал от банката за това, а не да мълчат„, коментира финасистът. Според него или ДАНС не са си изпълнили задълженията, или не е имало последствия от това, защото иначе Божков е трябвало да бъде обвиняем още преди 3-4 години.
Анализаторът беше категоричен, че основният въпрос е „дали лица на най-висши ръководни длъжности са получавали кешови пари от бизнесмен, който сега е обвиняем за много престъпления“.