„Никога не сме казвали, че коронавирусът си е отишъл, не сме казвали „Корона чао“, но не бих призовал към по-строги мерки, точно обратното – по-дисциплинирани мерки – сервитьорът с маска, дистанцията в заведенията, където има повече събирания на хора, ако може да не се провеждат или да се направят по-разширено. Не трябва да се паникьосваме, че броят на заболелите от коронавирус се е увеличил“. Това заяви премиерът Бойко Борисов на брифинг в МС и напомни, че трите „Д“ трябва да се спазват – дисциплина, дезинфекция и дистанция“.
В петък броят на заразените с коронавирус постави нов негативен рекорд за денонощие са установени 132 нови случая при направени 2014 теста. Това e с 43 повече от предишните 24 часа, когато бяха отчетени 89 новозаразени. Ден преди това отново бяха установени над 100 нови случая. Общо потвърдените са 3674. Рекорден брой са и починалите – шестима за изминалото денонощие. С тях общият брой на смъртните случаи вече стигна 190. Пациентите в интензивни отделения са 13, а в болници са 289 души
Запитан при този ръст на болните, все пак не трябва да бъде върнато задължението за носене на маски на закрито, Борисов заяви: „Думите „задължавам“, „забранявам“ месеци наред носят други психологически ефекти. Има свободолюбиви хора. Ето шопите – казваш му: „Няма да пипаш шалтера. И той отива да го дърпа. Умоляваме, доказано е, препоръчано е, че когато сме близко един до друг с маската, проблемът до голяма степен е решен. Затова ги препоръчваме“.
Според него, е рекорден броят на излекуваните и е щяло да се поболее населението, „ако бяхме продължили с тези мерки и виждате, че към момента се справяме“.
Да сложим КПП на София – ще го понесе ли народът? Към днешна дата самодисциплината е важна“, каза Борисов. Не бе питан за КПТ, а дали дали тоталното разхлабването на мерките не е било грешка. „Когато отхлабихме първи мерките, знаехме прекрасно какво ще се случи„, заяви Борисов. Той обясни, че е провел заседание с Щаба на което е бил убеден, че вирусът е по-слаб, че болниците са с по-голям капацитет, че сме подготвени технически и, не на последно място, с медикаменти, които към днешна дата дават някакви резултати.
Шефът на Александровска болница доц. Костадин Ангелов обясни, че COVID-19 вече не е така вирулентен, както преди няколко месеца. „В началото той беше с изключително силна вирулентност – способността му да предизвиква тежко заболяваме беше голяма. В момента вирулентността на вируса намалява, тежестта на заболяванията, които предизвиква, е по-малка. За да оцелее, вирусът трябва да се приспособи към гостоприемниците и да направи така, че да не ни убива, за да може да съществува“, каза той.
„Лечебните заведения разполагат с всички медикаменти, които се използват в западните страни и в Китай за лечение на пациенти с коронавирус“, заяви той. Уточни, че болниците разполагат с достатъчни количества антимикробни препарати – азитромицин и всички останали антибиотици
Здравният министър Кирил Ананиев коментира, че разпространението на вируса засега е клъстърно, като даде пример с Кюстендил, където завърнали се от работа в чужбина двама братя са станали причина да се заразят 34 жители на ромския квартал „Изток“.
Той съобщи, че е изпратил писма до болниците, в които е дал указания, че не трябва да се искат PCR тестове на постъпващите в лечебните заведения, освен в случаите, когато има явна симптоматика, но и тогава заплащането на теста е от Здравната каса.