Въпреки хвърлените обвинения от конкурента, подети и от медии, Розалия Шейтанова (на снимката) убедително спечели надпреварата за председател на Окръжен съд – Пловдив. „За“ нея гласуваха 11 от Съдийската колегия срещу само 1 „против“.
Кандидатурата на другия претендент Иван Калибацев получи „за“ от Вероника Имова.
Както Де факто писа, този конкурс не вървеше по принципа на „почтената игра“, обратното – и пред Общото събрание на окръжните съдии, а днес и пред колегията на ВСС Калибацев подчертаваше как съперничката му представяла преписана концепция и нямала собствени тези и мисли. Неговият лайтотив бе похванат медийно, с твърдения, че Лозан Панов мачка съдиите в Пловдив и натиска за свое протеже, както и че кандидат за председател на съд се явява с преписана концепция.
А съдиите от ОС-Пловдив реагираха на това с писмо до кадровиците. В него заявяват, че на проведената на 25 юли миналата година среща с тях, както и впоследствие нито председателят на ВКС, нито друг е оказвал натиск или вмешателство било за издигане на конкретен кандидат, било за подкрепа на кандидатура.
Матистратите са категорични също, че „съдиите от ОС-Пловдив, притежавайки необходимия професионален опит и зачитайки моралните и етични норми, могат да вземат самостоятелно решение относно това коя кандидатура да подкрепят, което се установява и от направените изказвания на Общото събрание на 19 юни“.
Приложили са пълен списък с 55 съдии, от които не са подписали единствено 8, като една от тях е самата Розалия Шейтанова. Подписът си е сложил включително бившият председател на ОС-Пловдив Веселин Хаджиев (от когото, според Калибацев, било преписвано).
Както е известно, при тайното гласуване на Общото събрание при пуснати 37 бюлетини Калибацев е получил 9 „за“ срещу 21 „против“ и 7 „въздържали се“. Докато Шейтанова има 28 „за“, 3 „против“ и 6 „въздържали се“.
Първи по ред днес бе изслушан Иван Калибацев – от декември 2018 г. той кара втори мандат като председател на РС-Пловдив, а преди това е бил председател на РС-Асеновград. Ако беше избран и за шеф на окръжния съд щеше да му е четвърти поред управленски мандат.
Той повтори обвиненията към Розалия Шейтанова. А на въпрос на Атанаска Дишева: „Считате ли, че в положителните административни качества на един магистрат се включва изпълнението на поетите ангажименти – обещания, задължения?“, отговори, че се кандидатирал за ОС включително за да изпълни ангаживентите си към районните съдии. Защото само като управляващ съдебната палата в Пловдив може да реши проблемите с подобряване на общата среда и условията на труд – като осигури повече кабинети и зали.
Розалия Шейтанова сама заговори за обвиненията на конкурента. И обяви: „Нито една част от концепцията ми не е преписана откъдето и да било, това е лесно проверимо и няма да го доказвам. Аз никога не лъжа, не преписвам дори от себе си. Налага се да взема отношение срещу тази абсолютна лъжа заради авторитета на съда. Снабдих се с подчертаванията и оцветяванията – в 14 различни цвята, само че тези пасажи са за състоянието на съда и сградния фонд, както и инициираните дейности, по тях изрично съм подчертала, че са от отчетите за работата на съда. Това е информация, която няма как да е обект на лично творчество и предвид стандартите за съдържание неминуемо се включва във всички концепции. Никога не съм си мислила, че в един избор на административен ръководител може да се стигне дотам!“
Честито Рози! Успех!