
Пандемията от Ковид-19 подчерта ключовата роля на журналистите да информират обществото, да проверяват фактите и да държат правителствата отговорни. Това заяви заместник-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова пред комисията на Европейския парламент по конституционни въпроси, съобщи БТА. Пандемията се превърна в демократичен „стрес тест“ за Европа, цитира изявлението й „Ройтерс“. Йоурова посочва още, че във вреда за обществото и здравето на хората, пандемията е довела до невиждан мащаб на инфодемия – поток от невярна и подвеждаща информация.
Страните от ЕС да получават средства от фонда за възстановяване и следващия бюджет само ако имат достатъчно механизми за справяне с корупцията и добре работеща съдебна система, казва Йоурова. „Върховенството на закона и „функционираща съдебна система“ трябва да е условието за разпределянето на парите в ЕС. Спирането на парите е нещо, което не бих искала да видя, но трябва да имаме в правния си ред някаква гаранция, че ако нещата много се объркат в държава членка, не могат да ѝ се изплащат парите на данъкоплатците„, категорична е тя.
Ако действително има такъв критерий, той би могъл да е проблем за Варшава и Будапеща, засилили контрона над съдилищата си, но и за Румъния и България, където корупцията и бедността остават сериозен проблем години след като се присъединиха към ЕС, коментира „Ройтерс“.
Йоурова заяви позициите на ЕК седмица преди срещата на евролидерите в Брюксел, на която те ще направят опит да изгладят различията си за бюджета за следващите 7 години. Поставянето на условия за достъп до средствата е спорна тема за членуващите в ЕС държави, независимо дали става дума за икономически реформи или подобряване на демократичните стандарти. Източна Европа не желае да се поставят подобни условия. Обратно, Германия, Франция, Швеция и Нидерландия искат строги мерки.
„Трябва да защитим върховенството на закона и правото на свобода с парламентарен контрол, независима съдебна система и свободни медии. Свободите не трябва да се ограничават дори ден повече, отколкото е абсолютно необходимо„, заявява правосъдният министър на Германия Кристине Ламбрехт (Берлин пое ротационното председателство на Съвета на ЕС в началото на месеца), цитирана от Ройтерс.
Още по темата тук