Имали предвид и изявление на премиера
Нова декларация, изразяваща „категорична подкрепа“ за работата на Прокуратурата, гласува Прокурорската колегия на ВСС.
Този път кадровиците са активизирани срещу „обвиненията“, отправени от президента. Но, макар че по време на излъчваното публично заседание на колегията като повод изрично бе цитирано съобщение на прессекретариата на Президентството от 3 юли, в самата декларация държавният глава Румен Радев не е назован. Говори се за „лица, овластени от българските избиратели и призвани да пазят националното и държавно единство на България“.
Впоследствие се оказа, че декларацията имала предвид и изявление на премиера Борисов. (Пълният текст – по долу).
По същество похватът не променя нищо, прицелът на кадровото „възмущение“ е ясен. А боравенето с намеци прави посланието енигматично и предизвиква единствено усмивки.
Поредната декларация, както винаги, не фигурираше в дневния ред и изникна „допълнително“. Нейни вносители са Гергана Мутафова, Евгени Диков, Йордан Стоев и Огнян Дамянов. Обяснявайки пред останалите повода, Мутафова цитира съобщението на „Дондуков“ -2 от 3 юли, „разпространено в медиите“.
В него бе цитирано изявление на Румен Радев в отговор на журналистически въпроси, по повод поредната порция прокурорски „публикации“ за разменяни съобщения с бизнесмена Пламен Бобоков, в които отговорите на президента са заличени. Тогава държавният глава обяви, че прокуратурата подменя конституционната си мисия, за да осигурява безнаказаност на корупцията по високите етажи на властта.
Става дума за онзи момент, в който Радев призова прокуратурата незабавно да публикува целия му чат, а Бобоков разкри за утаеното от държавното обвинение друго негово съобщение – до премиера Борисов, с обръщението „Добро утро, бос!“ (и го кани на спешна среща във връзка с арестувания либийски танкер Бадр). ПРБ реагира мълниеносно и пусна ново съобщение от бизнесмена до президента от 2019 г. за успешно придобиване на концесия в Либерия и нуждата от акредитиран посланик там. А Пламен Бобоков в съобщение до медиите бе категоричен: в иззетите от прокуратурата негови устройства няма телефон на президента! И зададе същностният въпрос: Тогава от чий телефон са взети въпросните щедро разпространени чатове, дали пък не е от телефона на президента?
В изявлението от 3 юли на Радев се казва още:
на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет по повод твърдения за нарушаване на Конституцията на Република България, за отказ на Прокуратурата на Република България да изпълнява законово установените ѝ правомощия и обслужване на политически интереси
Ние, членовете на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет – избрани пряко от българските прокурори и следователи, и от 44-то Народно събрание на Република България, заявяваме пред българското общество, че няма да допуснем Прокуратурата на Република България, да бъде въвлечена в институционални скандали, политически противопоставяния и сблъсъци между представители на държавната власт, парламентарно и непарламентарно представени политически партии, формации и други субекти.
Независимостта на съдебната власт е установена с Конституцията на Република България. Развитието на нейните принципи в устройствения закон на съдебната власт са най-висша гаранция, че държавната власт произтича от народа и се осъществява от него непосредствено и чрез органите, предвидени в основния закон.
За пореден път сме свидетели как лица, овластени от българските избиратели и призвани да пазят националното и държавното единство на България, отправят от позицията на своя пост, внушения и обвинения към Прокуратурата на Република България, като я обвързват със зависимости, обслужващи нелегитимни интереси и лица, срещу които е призвана да работи.
В противовес на добрия тон и дължимото етично поведение към българските магистрати и в нарушение на основните демократични принципи и ценности, споделяни и от европейските партньори, без факти и доказателства, в публичното пространство продължават да се отправят твърдения и квалификации, свързани с дейността на Прокуратурата, и произтичащи от взаимоотношенията между представители на държавната власт.
Припомняме, че при наличие на факти и доказателства, че определени прокурори нарушават конституционно установените си правомощия, следва да бъде сезиран съответния компетентен орган – Инспекторатът към Висшия съдебен съвет.
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет изразява категоричната си подкрепа към Прокуратурата на Република България и за пореден път отправя апел съдебната власт да не бъде превръщана в залог на политически амбиции и междуличностни отношения.