Безпрецедентното претърсване на помещения в президентската сграда от прокурори и полицаи, придружени от тежковъоръжени бойци на Бюрото за защита към главния прокурор, последвано от задържане на двама президентски съветници и бивш служтел на разузнаването, не се огледа във всенародната любов. Обратно, предзивика възмущение, критики и коментари в социалните мрежи и медиите. Публикуваме малка част от позициите на авторитени юристи и политици по повод акциите на прокуратурата на „Дондуков“ – 2 в четвъртък.
Даниела Доковска (Дневник) : В нито една цивилизована държава не е възможно въоръжени лица да окупират президентството. Това е брутално оскверняване на институцията и държавността. Това е нашествие на варвари.
Михаил Екимджиев (Де Факто): Досега като говорихме за деградация на прокуратурата, смятахме, че дълбаем дъното. Сега вече категорично можем да заявим, че дъното е небето над нас, а ние смe на долната земя, където неизбежно ще трябва да се сблъскаме и победим чудовищата, които сами създадохме и охранихме.
Когато става дума за избирателно показваните чатове между (бизнесмена) Пламен Бобоков и президентския съветник, които заливаха публичното пространство, Гешев казва: това е преценка на наблюдаващия прокурор. Главният прокурор не казва дали конституцията или Наказателно-процесуалния кодекс го позволяват. Той доказва тезата, че става дума за прокурорски произвол, а с монопола върху институционалното насилие се злоупотребява в името на частни и корпоративни интереси.
Егото на Цацаров го караше да се стреми поне към някакво привидно съблюдаване на конституцията и правопорядъка. Нивото на деградацията на прокуратурата по времето на Гешев идва в частност и от това, че Гешев никога не е имал претенции да е добър юрист. Гешев действа като лошото ченге, но не това лошо ченге, което се бие с лошите, а като това лошо ченге, което избира кой му е враг и го смазва, използвайки ресурса на насилието, който му е предоставен от нас чрез законите и конституцията(последното от Медиапул)
Първан Симеонов , политолог (БНР) : Противниците на властта се събират в един отбор. Това е най-лошият сценарий за властта. Дори хора със синя биография подкрепят червен президент.
Борислав Вълчев (Де факто): Това е груба демонстрация на сила.
Питам се какво да очакваме утре – танкове ли?!
Ина Лулчева (Де факто): Съдът не може да разреши да се нарушава Конституцията! Президентството е територия на държавния глава, а Конституцията му е дала статут на неприкосновеност срещу произволни действия.
Христо Иванов, лидер Демократична България: За мен няма никакво съмнение, че това, което гледаме, е окончателното обявяване на прокуратурата като бухалка в ръцете на Делян Пеевски и Ахмед Доган.
Президентът вчера направи важна стъпка за разкриване на омертата, казвайки, че тези гардове са от НСО, и поемайки политическата отговорност да каже, че НСО не трябва да охранява повече Пеевски и Доган.
Атанас Славов (Дневник): Подобни действия без достатъчна публична аргументация, която да налага подобни репресивни действия, не могат да бъдат предприемани в държава, имаща претенциите да е правна. Днешните действия на прокуратурата са директен отговор на позицията, която зае президентът вчера, и като „продължение на танца с прокуратурата от края на миналата година.
Андрей Янкулов, адвокат, бивш прокурор (Фейсбук): Вчера президентът си позволи да влезе остро на Доган и Пеевски. Днес специализираната прест… пардон, прокуратура, влиза остро в президентството. Както си му е редът – без обяснения, но пък с медиите. В „Осемте джуджета“ между подписването на записа на заповед в полза на съпругата на Петьо Петров и влизането на право…охранителните (?) органи имаше цели два дни.
Диана Дамянова, бивш синдикалист(Фейсбук):
Извършва се държавен преврат! Ако не защитим президента, „защото не е от нашите „, когато дойдат за нас, съвсем няма да има кой да ни защити. Аз, заедно с цялото ми семейство, ще се явя в събота на Росенец. И ще носим държавния флаг, за да може НАЦИОНАЛНАТА СЛУЖБА ЗА ОХРАНА НА ПЕЕВСКИ ритуално да го счупи в главите ни.
А пред президентството трябва да отидем днес, всички онези, които знаем, че ни управляват престъпници.
Александър Кашъмов, адвокат: Това, което наблюдаваме, е безпрецедентно. За 30 години демократична история на България няма случай да е бил атакуван символът на държавността – припомням, че президентът е обозначен от Великото народно събрание като държавен глава.
И макар силовите мерки да не са насочени пряко към него, а към неговия екип, гледката прилича повече на сценарий, който не е адекватен на континента ни и на съюза, към който днес принадлежим.
Акцията силно напомня на обявена война между институциите, която подменя конституционната роля на прокуратурата и вместо борба с престъпността тя се обръща на борба с държавността.