Мнозинството от Адвокатските съвети в страната са изразили категорично становище, че в момента не е време за оставки в адвокатурата. Становището е оформено на близо 5 часова среща на Висшия адвокатски съвет с председатели на Адвокатските съвети от страната, съобщава съветът на сайта си.
От общо 27 колегии са били представени 16 – Варна, Велико Търново, Враца, Габрово, Добрич, Кюстендил, Ловеч, Пазарджик, Перник, Плевен, Сливен, София, Силистра, Стара Загора, Търговище, Ямбол.
От срещата са отсъствали представители на адвокатските колегии на Пловдив, Хасково, Смолян , Благоевград и др.
Както е известно, Инициативен комитет от адвокати поиска оставката на Висшия адвокатски съвет (ВАдС), а за петък е насрочен протест пред сградата на съвета. Процесите в Адвокатската колегия текат повече от година, а адвокати планираха да поискат оставката на ръководството си още през март. Те негодуват от липсата на категорична защита при изявления на лица от изпълнителната, съдебната власт и средствата за масово осведомяване, злепоставящи защитниците, недобра комуникация с колегите от страната, дисциплинарни репресии срещу председателите на някои колегии. и др.
На днешната среща обаче 15 от 16 -те председатели на АС са се изказали категорично против исканата оставката на ВАдС, научи Де Факто.
„Важно е какво казва улицата. Протестите са елемент на демокрацията. Но популизмът във всичките му форми е вреден – и в обществото, и в адвокатурата. Все по-ясно личи, че за някои колеги предизборната кампания вече е започнала. Ако някой иска да се кандидатира за каквото и да е, си е негово право. Но нека честно да заяви това и да не се опитва да въвлича цялата адвокатура“ – е било най-често споделяното мнение по време на срещата.
Мнозинството от участниците в срещата се е обедини около следните тези:
1. Искането за оставки на членовете на Висшия адвокатски съвет и на неговия председател в настоящия момент е крайно ненавременно и пагубно за българската адвокатура.
2. Висшият адвокатски съвет има задължения, които са от негова изключителна компетентност, в т.ч. и такива, които са обвързани със законови срокове и той следва да ги изпълни.
3. Приемането на проект за изменения и допълнение на Наредба № 1 от 9 юли 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения е с изключителен приоритет и приемането му следва да се случи още на заседанието на Висшия адвокатски съвет, насрочено за петък, 24.07.2020 г.
4. Днес българската адвокатура трябва да бъде единна и обединена. Демократично право на всеки колега е да изразява в лично качество позиции по различни теми. Това обаче в никакъв случай не може да ангажира адвокатурата като конституционен субект по чл. 134 от Конституциятана Република България.