След Лаура Кьовеши, Моника Маковей също осъди Румъния. С решение от днес Европейският съд по правата на човека в Страсбург приема нарушение на чл. 10 от ЕКПЧ – правото на свободно изразяване на мнение. Решението е взето с 5 на 2 гласа. Евросъдът присъжда 6 505 евро обезщетение и 3 000 евро разноски. Председател на 7-членната камара е българският съдия Йонко Грозев.
През май тази година настоящият главен прокурор на ЕС Кьовеши също спечели дело срещу Румъния в Страсбург, заради уволнението й като главен прокурор „Антикорупция“, в нейния случай ЕСПЧ откри нарушения на правата на справедлив процес и свобода на изразяване.
В случая „Маковей“ става дума за осъждане за клевета заради публичен коментар, което е имало „смразяващ ефект“ върху правото на свободно мнение.
Моника Маковей е някогашният министър на правосъдието на Румъния, която даде старт на съдебната реформа и битката с корупцията по високите етажи на властта, като усилията бяха отчетени при приемането на северната ни съседка в ЕС. На поста е от 2004 г. до 2007 г. Докато е министър, дава тласък на Националната дирекция за борба с корупцията, която разследва политици, включително членове на правителството, както и магистрати (впоследствие главен прокурор „Антикорупция“ стана Кьовеши). От 2009 г. Маковей е член на Европейския парламент от групата на консерваторите и реформистите.
Случаят
На 7 септември 2009 г. два вестника публикуват коментари на госпожа Маковей, направени на летен лагер на Демократично-либералната палтия, по адрес на двама политици от Социалдемократическата партия – депутат и сенатор. Маковей заявява, че като адвокати двамата са сключвали договори за милиони евро с държавни предприятия от техните избирателни райони и окачествавя това като класически пример на политическа корупция и търговия с влияние. Според една от статиите евродепутатът заявява и че не би трябвало членовете на Парламента да упражняват и адвокатска професия и са нужни законодателни промени в тази насока.
През октомври 2009 г. сенаторът D.Ş. внася иск срещу Маковей, тъй като коментарите й са го дискредитирали пред обществото и неговите политически партньори.
През октомври 2010 г. първоинстанционният съд отхвърля иска, като приема, че Моника Маковей в случая е упражнила правото си на свободно изразяване на мнение.
Апелативният съд в Букурещ обаче уважава иска за клевета и осъжда Маковей да плати около 2 300 евро обезщетение за вреди, както и разпорежда съдебното решение да бъде публикувано за нейна сметка в националните всекидневници.
През ноември 2013 г. Върховният касационен съд потвърждава решението, приемайки, че Маковей е изрекла неистини, обвинявайки D.Ş в политическа корупция заради битието му на сенатор и адвокат, навредила е на репутацията му и в случая критиката надхвърля допустимите граници, дори и спрямо публични фигури. Последната инстанция заявява също, че обезщетението за вреди надали ще възпре Маковей да прави подобни коментари в бъдеще, но публикуването на решението би имало същия ефект.
Съдебното решение срещу Маковей е намеса в правото й по чл. 10 от Европейската конвенция, приема камарата на ЕСПЧ.
Някои от използваните от Маковей изрази може и да са били твърде остри и полемични, както и преувеличени. Но това е част от свободния дебат за опасностите в политиката, гарантиран в едно демократично общество. В същото време наложените санкции – изплащане на обезщетение и на поемане на разноските за публикуване на осъдителното решение, са можели да окажат възпиращ ефект върху упражняването на правото на свободно изразяване. Подобна намеса не е преследвала легитимна цел и е нарушила чл. 10 от ЕКПЧ.
На „особено мнение“ са останали съдиите Карло Ранцони и Стефани Вилкстрьом. Съдия Кшищоф Войтичек е излязъл със свое становище по казуса.