Парламентът прие на първо четена единодушно със 137 гласа „за“ законопроекта за промяна на Закона за МВР, с който се въвеждат допълнителни възнаграждения за извънреден труд на полицейските служители.
В момента положеният труд в работни дни на седмицата извън установеното работно време не се заплаща като извънреден труд. С промените, подкрепени от Националния съвет за Тристранно сътрудничество през седмицата, се предвижда нов подход, при който всеки труд, положен извън установеното работно време, до 70 часа на тримесечен период и 280 часа годишно, да се отчита като извънреден труд и да се компенсира с възнаграждение. За държавните служители, извън тези с намалено работно време и работещите на смени, ще се установи подневно отчитане на работното време. Така за държавните служители по Закона за МВР ще отпадне компенсирането с допълнителен платен годишен отпуск до 12 дни за положения труд над установеното работно време в работни дни“.
Управляващите отрекоха поправките да са резултат от протестите по улиците. „Промяната се наложи не от това, че в момента служителите изпълняват някакви необичайни полицейски действия, а от работата ни от 13 март насам. Извънредният труд нарасна и тенденцията е към увеличаване на работата по противодействие на последиците от пандемията“, каза новият вътрешен министър Христо Терзийски.
Мнозинството и опозицията се разминаха по въпроса кога трябва да влезе в действие промяната. От ГЕРБ искат това да стане от 1 януари 2021 г., а социалистите – от датата на обнародването на промяната в закона.
„От един месец служителите на МВР са тук на улицата от цялата страна, за да охраняват статуквото, да запазят това управление на държавата. Служителите на МВР се намират под натиск, в извънредна ситуация, която налага да бъде заплатен този извънреден труд, който полагат в момента на улицата – в ненормални условия, в жеги, под натиска на тълпата, която протестира, и тези хора трябва да бъдат компенсирани по някакъв начин“, заяви соцдепутатът Иван Иванов.
Депутатът от ГЕРБ Красимир Ципов заяви: „Законът за публичните финанси съвсем ясно казва, че промени в частта „Разходи за персонал“ не са възможни в рамките на бюджетната година“.
От утре парламентът излиза в едномесечна ваканация. Очаква се законопроектът да бъде окончателно приет през септември.