Президентът и вицепрезидентът не могат да бъдат разследвани и привличани към наказателна отговорност, докато изпълняват правомощията си в рамките на мандата – това заяви конституционният съдия проф. Атанас Семов в предаването „Тази събота“. Повод за коментара му бе тълкувателното решение на Конституционния съд по искане на главния прокурор Иван Гешев въпроси, в което съдиите единодушно отхвърлиха идеята, че прокуратурата може да привлича към отговорност действащ държавен глава. По Конституцията имунитетът на президента и вицепрезидента гарантира наказателна неприкосновеност на държавния глава, докато изпълнява функциите си, посочи още КС.
„Решението на КС , извън всякакви злободнения на деня, защити по-много мъдър начин институцията на президента и върховенството на закона„, каза Семов и напомни, че срещу прузидента може да бъде повдигано обвинение и не могат да бъдат предприемани никакви процесуални и извънпроцесуални действия.
„Конституцията не търпи недосегаеми в демократичната правова държава няма“, каза още професорът. Държавният глава и вицепрезидентът не са напълно неотговорни, те носят отговорност, но само пред Народното събрание за държавна измяна и нарушение на Конституцията, заяви той. Само Народното събрание може да им повдигне обвинение за държавна измяна и нарушении на Конституцията, като окончателно въпросът се решава от КС като единствена и последна юрисдикция, напомни още проф. Атанас Семов. В тази процедура прокуратурата няма място, стана ясно от думите му.
„Когато се прекрати мандатът, президентът и вицето му носят отговорност на общо основанеие като всчки български граждани, добави той.
„Простичко казано действащият президент не може да бъде разследван и обвиняван, но бившият президент може„, обобщи конституционният съдия.
Семов не смята,че КС е бил използван заради напрежение между институците. „Такова напрежение беше неизбежно, защото става въпрос за две различни представи за нормалност и европейска България. Едната очевидно се харесва на хората в страната, другата не доведе до значими резултати през тези 30 години, заяви Семов. Конституционинят съд обаче не може да бъде използван за друго освен за утвърждаване на върховенството на Конституцията и държавните институции, заключи професорът.