Последни новини
Home / Законът / ВКС ще тълкува: Може ли предварителен договор да се обяви за окончателен, ако купувачът не се е издължил

ВКС ще тълкува: Може ли предварителен договор да се обяви за окончателен, ако купувачът не се е издължил

Defakto.bg

В ново тълкувателно дело Гражданската и Търговската колегии на ВКС ще се занимаят с казус за обявяването на предварителен договор за окочателен. Тълкувателното дело е № 4 за 2020 г.

Въпросът по него е:

Може ли съдът, сезиран с иск по чл. 19, ал. 3 ЗЗД на купувача, който не е изплатил напълно договорената цена, да обяви за окончателен по реда и при условията на чл. 362, ал. 1 ГПК предварителен договор за покупко-продажба, съдържащ уговорка, че окончателният договор ще се сключи след заплащане на цялата цена?

Чл. 19 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), обявява:

“Предварителният договор за сключване на определен окончателен договор, за който се изисква нотариална или нотариално заверена форма, трябва да се сключи в писмена форма.
Предварителният договор трябва да съдържа уговорки относно съществените условия на окончателния договор.
Всяка от страните по предварителния договор може да предяви иск за сключване на окончателния договор. В такъв случай договорът се счита сключен в момента, в който решението влезе в законна сила“.

Съобщението на ВКС:

Делото е образувано на основание чл. 124, ал. 1, т. 2 ЗСВ, след произнасянето на определение № 54 от 27.02.2020 г. на Гражданска колегия по дело № 4818/2018 г., с което на основание чл. 292 ГПК, е спряно производството по делото и е предложено на Общото събрание на Гражданска и Търговска колегии (ОСГТК) да постанови тълкувателно решение по следния правен въпрос, по  приложението на  чл. 19, ал. 3 ЗЗД и чл. 362, ал. 1 ГПК, по който е констатирана противоречива практика на съставите на ВКС по чл. 290 ГПК, а именно:

„Може ли по иск на неизправния купувач, който не е заплатил напълно договорената цена, съдът да обяви за окончателен предварителен договор за продажба, в който е уговорено, че окончателен договор ще бъде сключен след изплащане на цялата цена?“

С последващо определение № 152 от 24.07.2020 г. по т. д. № 2547/2019 г. на Търговска колегия, също постановено по реда на чл. 292 ГПК, е предложено на ОСГТК да се произнесе с тълкувателно решение по правния въпрос:

„При предявен иск по чл. 19, ал. 3 ЗЗД, когато купувачът не е заплатил напълно договорената продажна цена, може ли съдът да обяви за окончателен по реда и при условията на чл. 362, ал. 1 ГПК предварителен договор за покупко-продажба, в който страните са уговорили, че окончателният договор ще бъде сключен не едновременно със, а след заплащането на цялата цена?“

 

 

 

 

About De Fakto

Проверете също

841 от 1531 прокурори избраха Евгени Иванов във ВСС

Общо 117 магистрати пуснали недействителен глас, 573 не са гласували С гласовете на 841 от …

Прокурорите избират нов член на ВСС (допълнена и обновена)

Два протеста пред Съдебната палата срещу вота Прокурорите от страната гласуват днес за нов член …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.