Времето, през което са полагани грижи за човек с право на чужда помощ ще се зачита за осигурителен стаж при пенсиониране, независимо от степента на увреждането му. Това предвиждат одобрените днес промени в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, които отговарят на промените в Кодекса за социално осигуряване.
До 31 декември 2019 г. за стаж за пенсия се признаваше времето, през което са полагани грижи за човек с право на чужда помощ с най-малко 90% степен на увреждане.
От 1 януари 2020 г. това право имат и родители и роднини на деца с право на чужда помощ и с по-ниска степен на увреждане.
Нови разпоредби указват, че разпореждането за отпускане, отказ за отпускане, изменение, спиране, възобновяване, прекратяване и възстановяване на пенсии и добавки, както и за възстановяване на неоснователно изплатените суми за пенсии се връчва лично срещу подпис, чрез лицензиран пощенски оператор с обратна разписка на посочен адрес или на съответния адрес по реда на Административнопроцесуалния кодекс, или по електронен път по реда на Закона за електронното управление.
От 6 януари 2020 г. НОИ е включен в системата за електронен обмен на данни между институциите за социално осигуряване в ЕС. С въвеждането на електронния обмен на социалноосигурителна информация между компетентните институции на държавите – членки, документите за удостоверяване на осигурителен стаж/доход ще постъпват електронно чрез националното приложение, като прикачени файлове към съответното заявление за пенсия. Това ще замени текущия обмен на документи на хартия. В тази връзка се предлагат промени, които водят до намаляване на административната тежест за лицата, работили в съответните страни, които подават документи за отпускане на пенсия. Променят се и разпоредбите за създаване и воденето на пенсионните досиета, със служебното преизчисляване на пенсиите и др.