В политиката всичко е възможно – така доц. Наталия Киселова, доктор по конституционно право определи шанса за свикване на VIII Велико народно събрание пред БТВ. Коментарът й бе по повод вчерашните предложения на Борисов за промени в Конституцията.
За последните осем месеца премиерът Борисов е посещавал парламента два пъти, заяви Киселова. „За три години и осем месеца е бил шест пъти. Да твърдиш, че искаш европейски стандарти, когато не уважаваш парламента като орган – ми се струва пресилено“, допълни доц. Киселова. Експертът се осъмни и в обещанието на министър-председателя, че ще подаде оставка след свикване на ВНС с аргумента, че тъкмо процедура по свикване на ВНС осигурява на кабинета дълги месеци на управление.
Идеята, че ВСС ще се раздели на две отделни колегии – съдийска и прокурорска, Киселова определи като разточителност от гледна точка на администрация. „ГЕРБ бяга пред вятъра. През 2015 г. при промените в Конституцията, имаше подобни предложения. Когато на второ четене се обсъждаха предложенията за разделяне на ВСС – министър председателят играеше мач с „Бистришките тигри“, напомни експертът.
(Същият ден, докато Борисов риташе топката, дори отбеляза гол на пернишкия „Миньор“, министърът правосъдието Христо Иванов подаде оставка от парламентарната трибуна, след като мнозинството на ГЕРБ отхвърли предложенията му за промени в избора на съдиите и прокурорите във ВСС. Промени, подобни на сега предлаганите от Борисов. До момента не е ясно кои са авторите на обявения проект, бел. ред.)
Киселова обърна внимание, че Борисов говореше, освен за конкретни предложения и за изцяло нова Конституция, която да отговаря на европейските стандарти. „Не виждам нищо, което да е различно от това, което имаме в действащата, коментира тя. Ние оставаме парламентарна държава, оставаме република, българският език продължава да бъде официален. Какво ново се предлага – намаляване на броя на народните представители. Това е единственото, което се нуждае от свикване на ВНС“, каза доц. Киселова. Тя определи сега действащата Конституция като добра и уточни, че винаги може да бъде подобрена, но не и при тези условия.
Борисов не прави рестарт, а участва в сценарий за циментиране на статуквото, коментира Христо Иванов, съпредседател на „ДБ“. „Прилага се същият ченгеджийски номер, който беше приложен на българската демокрация 1990 г. Според него една от целите е сблъсък между Обединените патриоти и ДПС и абсолютна подмяна на дневния ред. Вместо промяна Борисов предлага подмяна. Точно по същия начин, по който това се случи 1990 г. Борисов предаде младите хора, е мнението на политика.Вместо промяна Борисов предлага подмяна
Протестът иска оставка и отговорност от главния прокурор. Фактът, че се посочва прекратяване на мандата на ВСС, но за Гешев не се казва нищо, показва, че Борисов продължава да охранява бясното куче на Делян Пеевски, смята Христо Иванов.
Неговата прогноза е, че протестите ще продължат, защото всички недоволни виждат опита за подмяна на дневния ред. По думите му България не се нуждае от изцяло нова конституция, а за промените в съдебната система напомни, че е предложил същата реформа през 2015 г., като министър на правосъдието във втория кабинет на Борисов, „но ГЕРБ се отказаха от собствената си политическа програма“.