
Въпреки критиките на професионалната юридическа общност за промени в Конституцията без да е проведен обществен дебат и експертен анализ, опитите на управляващите в тази посока продължават. Очаквано във вторник ГЕРБ (95 депутати) получи получи подкрепа от коалиционните си партньори – НФСБ (9) и ВМРО (12), но под условие – да бъдат възприети и техните предложения. Идеите за поправки в основния закон на коалиционно ниво започват да се трупат като рецепти за готварска книга.
Депутатите от НФСБ обещаха подкрепа, но ще настояват да се отразят и техни предложения – пенсията да е 70 на сто от минималната работна заплата, да има образователен ценз за гласуване и да се регламентира общественополезен труд. Настояват също да се запазят три фундамента в конституцията – за националната държава с официален език българския и традиционна религия – православието.
След 45- минутна среща на ГЕРБ с ВМРО се разбра, че „воеводите“ настояват в проекта да се върне преамбюла на Конституцията, който отпадна от проекта на ГЕРБ. По този въпрос е постигнато съгласие. От ВМРО също настояват прокурорските и съдийските съвети да имат законодателна инициатива само по въпроси, които засягат Закона за съдебната власт , но не и закони като НК и НПК.
От ВМРО поставиха условие – в новата Конституция да влязат и шестте предложения на партията – да се въведе образователен ценз и задължително гласуване, връщане на наборната военна служба, гарантиран брачен съюз само между мъж и жена, президентът да има право на законодателна инициатива и вот на недоверие, както и да се запишат гаранции за правата на всички граждани, независимо от етноса им.
Шефката на ПГ на ГЕРБ Даниел Дариткова заяви, че внесените от ГЕРБ промени в момента търпят правно-технически корекции, каквото и да означава това. „Проектът, който бяхме депозирали първоначално в Народното събрание, за да имаме основа, върху която да предизвикаме останалите партии за дискусия, в момента търпи правно-техническа корекция. Имаме екип, който изглажда някои от правно-техническите проблеми в този първоначален проект. Ще чуем и всички предложения от парламентарните групи, с които се срещаме днес и независимите депутати„, каза Дариткова. Отворени остават поканите към БСП и ДПС.
Понастоящем ГЕРБ и коалиционните им партньори от „Обединени патриоти“ имат 116, вероятно партията на Марешки (12) ще осигури останалите до 120, гласове могат да дойдат и от независимите депутати (9). Ако необходимите подписи бъдат събрани, в срок от 2 до 5 месеца трябва да бъде обсъдено решение за свикване на ВНС. След тази процедура обаче ще са им нужни 160 гласа, за да свикат Велико народно събрание. Това значи, че ДПС (25) също трябва да се присъедини към искането на ГЕРБ за нова Конституция.
От БСП (78) вече обявиха, че няма да участват по никакъв начин в намерението на управляващите да променят основния закон.