Последни новини
Home / Законът / Адв. Валя Гигова: Идеята на ГЕРБ за нова конституция е самоцел за потушаване на протестите, адвокатите не я подкрепят

Адв. Валя Гигова: Идеята на ГЕРБ за нова конституция е самоцел за потушаване на протестите, адвокатите не я подкрепят

Defakto.bg

„Във времена, когато се предлагат такива радикални решения, Висшият адвокатски съвет не може да мълчи, защото мълчанието е равно на съгласие, а ние изразяваме категоричното си несъгласие с внесения проект, с начина, по който е изготвен и предложен на останалите партии от политическа партия ГЕРБ.  Това заяви  пред БТВ тази сутрин членът на на ВАдС адвокат Валя Гигова по повод проекта на  управляващата партия за промени в Конституцията.

Във вторник  ВАдС излезе с позиция, в която оцени проекта на  ГЕРБ като сериозно отклонение  от основни приниципи на  конституционното право,  а направените предложения като немотивирани, пълни с грешки и неточности.  Адвокатите изразиха несъгласие с маниера да се предлагат промени в  основния закон,  без обществен консенсус и сериозен анализ на необходимостта от тях. Гилдията призова да се извърши задълбочен експертен анализ на предлагания проект, с участието на академичната общност, Адвокатурата, Омбудсмана, представители на синдикатите и работодателите, на институциите и на гражданското общество

Конституцията е като Библията и е в основата на цялото законодателство, затова адвокатите не могат да бъдат безучастни“, каза Гигова и  допълни :“ Библията е моралният закон на всеки един човек, но Конституцията е националната библия на всеки един народ, затова към нея трябва много внимателно да се посяга“.

Адвокатът коментира, че:  „Няма как да предлагаш нова Конституция, а  90% от текстовете ѝ да са от старата„.  Тя  коментира, че идеята за нова Конституция и свикване на  Велико народно събрание е самоцел на ГЕРБ – да  тушира общественото напрежение.  Категорична е,  че  с предлаганата законодателна инициатива на  съдебната власт, се нарушава принципа на разделение на властите, а намаляването на броя на депутатите е в разрез с принципа на представителство на гражданите в законодателната власт.

Според нея, има дефицити в настоящата Конституция и то в частта за съдебната власт, но за тяхното отстраняване не е нужно приемане на нова и свикване на ВНС, а професионален анализ за отраняването им.  Към подобни промени трябва да се пристъпва след сериозно обсъждане  – нужни ли са промени, какви трябва да са те и нужно ли е да се свиква  ВНС, ако някои от промените  могат  да бъдат извършени от Обикновено НС, заяви Гигова.

Адвокатът призова депутатите, които според Конституцията,  са представители не на определена партия, а на всички граждани от избиратеалните избирателните райони,  да не подкрепят предложението на ГЕРБ.

 

 

About De Fakto

Проверете също

Мнозинството в парламента удължи на месец ваканцията на НС заради местните избори

Депутатите удължиха до 8 ноември времето, в което парламентът няма да заседава във връзка с …

Пет наказателни процедура срещу България обяви Европейската комисия

Европейската комисия представи в четвъртък  данни за хода на наказателните процедури срещу държавите от ЕС, …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

seven − 4 =

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.