Очаквам новият механизъм да има по-голямо въздействие и най-малкото да бъде възприеман от управляващите по-сериозно, защото всички политически семейства в Европейския парламент, който има решаващият глас за бюджета, са заявили, че няма да одобрят бюджета, ако отпускането на средствата за държавите членки не бъде обвързано по някакъв начин с критериите за върховенство на правото. В този смисъл очаквам, колкото и цинично да звучи, колкото и да бъде далеч от ценностите, поне да бъде повече чуван.“ Това коментира пред БНР Юлиана Николова, директор на Портал Европа по повод вчерашното заседание на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент (ЛИБЕ). На заседанието стана ясно, че Европейската комисия ще представи на 23 септември първите доклади за върховенството на закона във всяка от държавите в Европейския съюз.
„Заседанието на комисията на мен ми приличаше по-скоро на семейни войни. Всяко партийно семейство изказа своята позиция, не каза абсолютно нищо ново. Всичките тези неща години наред са писани в докладите на Европейската комисия“, отбеляза Николова.
Според нея новото от вчера е, че между държавите членки няма съгласие да падне Механизмът за сътрудничество и проверка за България и поради това съществува опасност България да бъде поставена под две наблюдения – за върховенството на правото и от друга страна – специфичен механизъм за България и Румъния, което по думите й е „съвършено недопустимо“.
В първата седмица на октомври в пленарната зала на Европейския парламент ще се проведе дебат за върховенството на закона в България, съобщи пред БТВ евродепутатът Елена Йончева, от групата на социалистите и демократите. От думите й се разбра, че се подготвя резолюция по въпроса.
„Такива дебати се правят за страни, които са в много критично положение“, каза Йончева и посочи, че самият факт, че дискусия ще има означава, че на страната се гледа по различен начин. По думите ѝ за България ще има конкретни последствия и „правителството не бива да има никакви илюзии“.
„Българите не бива да бъдем наказвани за това управление и затова Борисов трябва да си отиде. Ние трябва да направим всичко възможно нови борисовци да не се появяват“, заяви евродепутатът. По думите ѝ е показателно, че на вчерашното заседание на Комисията за граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) критично за България са се изказали евродепутати от всички парламентарни групи с изключение на ЕНП, от която е управляващата партия ГЕРБ. „Тук в Брюксел много добре знаят какво представлява г-н Борисов, но неговото политическо семейство мълчи“, заяви Йончева. Каза още, че е важно западните медии пишат за случващото се в България, защото „европейските политици не могат да не се съобразяват със своите избиратели“.

