До 8 октомври парламентът би трябвало да избере нов председател на Централната избирателна комисия (ЦИК) на мястото на напусналата с оставка Стефка Стоева. Това предвиждат правилата за избора, одобрени днес от правната комисия. Предстои гласуването им в пленарна зала. Изчисленията направи председателят на правната комисия Ана Александрова по молба на журналисти.
Неправителствени организации могат да издигат кандидати в 6-дневен срок от приемането направилата, като ги адресират до депутати и парламентарни групи. Самите народни представители и ПГ пък имат 7-дневен срок за номинации, като ако са припознали избраник на НПО, са длъжни изрично да го отбележат. Сред необходимите документи, които се внасят в деловодството на Народното събрание, самотиви за номинацията, изричното писмено съгласие на кандидата, неговата диплома за завършено висше юридическо образование и придобита правоспособност, удостоверение за стаж и писмено съгласие да бъде проверен от комисията по досиетата.
Предложенията и документите се публикуват на сайта на НС най-късно 7 дни преди изслушването на претендентите, като медии също могат писмено да отправят въпроси, които да им бъдат поставени от правната комисия. Комисията провежда публично изслушване на кандидатите , после следва финалната процедура в пленарна зала. За избран се смята претендентът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако това мнозинство е постигнато от повече от един кандидат, избран е онзи, който е получил повече гласове.
Председателят на ЦИК Стефка Стоева депозира оставка в края на август, в знак на протест срещу предложените от управляващите промени в Изборния кодекс, изцяло прехвърлили отговорността за закупуването на машините за новия вот върху избирателната комисия – без съгласуване с нея и без отговори на ред важни въпроси.
Оставката бе приета от парламента на 3 септември, почти без дебат.
На 17 септември управляващото мнозинство оконмателно прие и поправките в Изборния кодекс, включително смайващото предложение на коалиционния партньор ВМРО с референдум да се произнася по въпроси от компетентността на Велико Народно събрание (въпросната иницитива се вписва чрез преходни разпоредби на ИК, променящи Закона за прякото участие на гражданите във властта).