Defakto.bgХуан Фернандо Лопес Агилар, председател на комисията ЛИБЕ и автор на резолюцията за състоянието на върховенството на закона в България. Снимка Сайт на ЕП
Тази резолюция е победа на хората, които стоят достойно на улицата и защитават своите ценности – така румънската евродепутатка Рамона Стругариу поздрави българите за битката им за справедлива и правова държава ( цялото изявлениепо-долу)
С 358 гласа „за“, 277 – „против“ и 56 „въздържали се“ и въпреки съпротивата на Европейската народна партия и консерваторите, евродепутатите приеха резолюцията за ситуацията с върховенството на закона в България, изготвена в Комисията за граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE).
Мнозинството от евродепутатите изразяват съпричастност с протестите „за справедливост, прозрачност, отчетност и демокрация“ у нас. Документът има политическо значение и съдържа критично отношение за състоянието на върховенството на закона и корупцията по високите етажи на властта. Резолюцията запазва почти изцяло оригиналния си вид въпреки внесените вчера 49 поправки. “ Смисълът й остана непокътнат„, каза евродепутатът Петър Витанов от групата на социалистите и демократите пред БНР. Тя е изготвена от председателя на парламентарната комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи Хуан Агилар (социалисти, Испания).
Евродепутатите изразяват „недвусмислената си подкрепа за българския народ в неговите легитимни искания и стремежи за справедливост, прозрачност, отчетност и демокрация“.
Парламентът изразява съжаление относно „значителното влошаване“ по отношение на зачитането на принципите на правовата държава, демокрацията и основните права, включително независимостта на съдебната власт, разделението на властите, борбата срещу корупцията и свободата на медиите“.
Подчертана е липсата на законодателна рамка за търсене на отговорност от Висшия съдебен съвет и главния прокурор.
Казва се, че правосъдната система в нашата странане е достатъчно независима, отбелязани са препоръките на Съвета на Европа за повишаване отчетността на главния прокурор. Изразена е и загриженост от обсъждането на промени в изборните правила непосредствено преди следващите избори.
Евродепутатите осъждат насилствената и непропорционална намеса на полицията, най-вече твърденията за използване на сила срещу жени, деца и журналисти . Действията на служителите на МВР са определени като “насилствени и непропорционални”, както и “незаконните и прекомерни одити“ на фирми, изразили своята подкрепа за протестите.
Осъждат се и кампаниите за оклеветяване и насилието над журналисти. ЕП е дълбоко загрижен и обезпокоен от влошаването на свободата на медиите, прозрачността и от липсата на разнообразие в собствеността на медиите, както и от твърденията за отпускане на европейски средства за приятелски настроени към правителството медии.
Подчератана е нуждата от по-строг контрол върху начина, по който се изразходват европейските средства и от незабавна реакция за опасенията, че парите на данъкоплатците се използват за обогатяване на близки до управляващата партия лица.
Отправя се призив за сериозни, независими и активни разследвания и постигане на резултати в борбата с корупцията, организираната престъпност и изпирането на пари, задълбочено проучване на твърденията за корупция по високите етажи след звукозаписите появили се през лятото на 2020 в страната, включително и на скандалите по „Апартаментгейт“, „Къщите за гости“, „аферата с танкера в Либия“, имотът в Росенец и др.
ЕП заявява, че постоянният отказ от съобразяване с основните ценности на ЕС е заплаха за Общността.
Споменават се подбуждащи омраза изказвания, основана на пол и сексуална ориентация дискриминация, правата на ромите и на лицата, търсещи убежище.
Евродепутатите призовават Европейската комисия да продължи мониторинга за България.
“Върховенството на закона означава разделение на властите, но твърденията за съдебна корупция и политически съдебни преследвания се увеличават. Означава свобода на медиите, но ние сме свидетели на нарастващо влияние на властите в обществените медии и прилагането на клиентелизъм, когато става въпрос за частни медии. Означава отстояване на гражданските права, но сме свидетели на полицейска жестокост и потискане на правата на малцинствата“, казва авторът на резолюцията Хуан Агилар.
ЕНП и европейкиетконсерватори не подкрепиха документа, но зад резолюцията застанаха групите „Социалисти и демократи“, „Зелените“ и либералите. Преди гласуването те публикуваха изявление под заглавие: „Години наред ЕНП си затваряше очите за ерозиращата демокрация на Унгария. Не обръщайте гръб и на България!“
Радан Кънев, който заедно с Елена Йончева, инциира изготвянето на документа, написа във Фейсбук“: „ Резолюцията мина със значително мнозинство и сериозен пробив в ЕНП.
6 колеги „ЗА“ и 23 „въздържали се“ е отлично начало, при “партийна линия” за гласуване „против“. Благодаря на всички колеги от Полша, Швеция, Белгия, Холандия, Чехия, Словакия, Финландия, които застанаха на страната на българските граждани, а не на “партийната дисциплина”.
Андрей Ковачев от ЕНП – ГЕРБ определи резултата от вота като „партиен текст и злоупотреба с Европейския парламент с предизборна цел“.
Евродепутатът Даниел Фройнд от Зелените, който посети България и не спести в зала критики за управлението, написа след вота, на български в „Туитър“ : „Брюксел е зад теб, #България“.
Късно снощи с гласовете на социалистите, либералите и зелените, евродепутатите отхвърлиха предложенията, които целяха в текста за корупция по високите етажи на властта към премиера да бъде добавен и президентът на България. Евродепутатите отхвърлиха 34 от тях, одобриха 14, а 1 бе оттеглена преди гласуването.
След критичната резолюция, България навлиза в нова фаза на отношенията си с европейските институции – тонът ще е по-категоричен, а похвалите – още по-оскъдни, коментираха политически наблюдатели.
По време на дебата в ЕП за корупцията и върховенството на закона в Бългрия, Рамона Стругариу заяви: „Нашият глас трябва да направи така, че да стане ясна разликата между една страна заложница и един свободен народ.“
Рамона Стругариу, Румъния: Тази резолюция е победа на хората, които защитават справедливостта и правовата държава
Днес Европейският парламент прие Резолюцията за върховенството на закона и основните права в България, след много сложни и тежки преговори. Изминаха две седмици на огън. В края им:
текстът, приет от комисията по ЛИБЕ, остава автентичен, стратегическа битка за всеки глас , не позволи да бъдат премахнати параграфи от резолюцията.
всички предложени от мен промени за пленарната зала са приети, включително и тази относно FinCen.
Призовахме за уважение към независимостта на съдебната система, конкретни мерки за борба с корупцията и прането на пари по високите етажи, защита на свободата на печата и гарантиране на правото на българските граждани да протестират мирно.
Осъдих злоупотребата с насилие от страна на органите на реда, както и лошите процедури, прилагани към българските протестиращи и журналисти.
Приетият днес текст изпраща и силно послание за солидарност с стремежите на българските граждани и техните легитимни искания и категорично осъжда неспазването от правителството на Борисов на принципите на върховенството на закона, демокрацията, правата и индивидуалните свободи.
Приемането на тази резолюция е победа на хората, които стоят достойно по улиците, за да защитават своите ценности, справедливост, правова държава.
Те чуха гласа си, а ние трябва да го слушаме. Защото винаги хората са най-важни.