Това, което видяхме и чухме от Брюксел през последните дни, е, че Европа няма желание да търпи повече очевидни неевропейски практики, които ние си знаем отдавна – това коментира конституционният съдия проф. Атанас Семов по повод доклада на ЕК и последвалата резолюция на Европейския парламент за влошеното качество на върховенството на закона в България. Пред БТВ той определи случилото се като шамар за управляващите. Според Семов, най-притеснителна е констацията за рецидив – „ България 14 години е в ЕС, 14 години получава доклади от ЕК с ясни и конкретни критики и не е направила почти нищо. Това е най-тревожната констатация в доклада„.
„Трябва да се притесняваме от това, че българската власт власт непрекъснато лъже своите граждани, лъже и Европа за реформи, промени и напредък. Ние всички тук знаем много добре каква е действителната картина, а сега видяхме, че е Брюксел знае„, заяви конституционалистът. Професорът смята, че „докладът на ЕК трябва да се чете като насърчителен и окуражващ българската нетърпимост към безобразията. “ Той не може да реши проблемите в България, но може много ясно да насърчи решаването им“ .
Нищо реално не се прави в борбата с корупцията, затова и има усещане у гражданите за корумпирана държава, отбеляза още съдията. По думите му, у нас има борба кой да управлява корупцията, а не кой да се бори с нея. Правосъдната система се гърчи под натиска на политическите механизми.В съдебната система работят изключително много качествени и почтени хора, но има и такива, които правят всичко възможно тя да е спъната в определени случаи, каза той.
„ Въпросът обаче не е кой, а защо. Знаем за това как е възможно избирателно да се проверяват едни сигнали за корупция, а други да не се забелязват. Избирателно да се проверяват едни записи и снимки, а други не. Избирателно да се изнася иформация по едни дела, а за други – не. Това са проблеми, които Брюксел вижда и на които поставя съвършено ясната диагноза – несъвместими с европейската ценностна система“, коментира още Семов.
Той отбеляза, че е „недопустимо отново този доклад да мине тихо като през пустиня и да потъне в пушилката на джипа„.
„ Трябва да покажем много ясна воля на нетърпимост към безобразията, активно и в реално време. Това е урокът който трябва да научим, защото това е, онова, което в най-голяма степен ни отделя от Европа“ , заяви Семов.
Резолюцията на Европейския парламент е едновременно шамар, надежда и подкрепа за европейската нормалност в България, към която е време да се върнем, заключи той.
Професорът сравни промените в Конституцията с памперс – ясно е какво има вътре, но дава малко време на безпомощните родители. „Загуба на политическо и историческо време е да се коментират отделни елементи на този проект“, каза той.
Това не е проект за Конституция, а конвулсия на политическия режим, категоричен бе професорът.
Скоро промяна на конституционните правила не можем да видим, отбеляза Семов по повод недосегаемостта на фигурата на главния прокурор. „Големият проблем не е кой е главен прокурор и дали е разбрал какви са му правомоишщята, а да мислим, когато избираме и да не допускаме повече подобни проблеми и процеси, на каквито сме свидители през последните десет години“ , коментира професорът. И напомни, че обществото отдавна негодува срещу тежкото мълчание на прокуратурата за свидетелствата на тежки злоупотреби с власт.