Кметът на община Созопол със заповед е спрял строеж на „Открит басейн“ в частен имот в местността „Буджака“, землището на гр. Созопол, (собственост на Иво Прокопиев б.р.) За това има съставен акт за административно нарушение, съобщава Върховна администиртавина прокуратура. След проверка, наложениа от нея, предстватилети на общината са установили нарушения на разпоредбите на чл. 157, ал. 1 и ал. 2 от Закона за устройство на територията (ЗУТ). „Въз основа на тези констатации и след проведено административно производство, кметът на Община Созопол е издал заповед за спиране на изпълнението на строителни и монтажни работи на строежа. Строителството може да продължи само с разрешение на административния орган издал заповедта, едва след отстраняване на причините, довели до спиране на строежа и представяне на надлежни доказателства за това. Заповедта е връчена на пълномощник на собственика“, се казва в съобщението.
Проверяващите са установили още, че в същия имот има незаконен строеж – „Плътен зид на масивна ограда“ с височина два метра, изградена в нарушение на издаденото разрешение за строеж (РС). С друга заповед и след проведена процедура, кметът на Созопол е наредил премахване на незаконния строеж над височина на цокъла 0.60 м., колкото предвижда РС. След влизане в сила на заповедта, ще се отправи покана до собственика за доброволно изпълнение на премахването, а при липса на такова – ще се пристъпи към принудително такова.
След проверки, указани от ВАП, бяха спрени незаконни строежи и премахване на други в парк „Росенец“, на плажа „Обзор“, а във връзка с открити нарушения, бе внесен протест срещу разрешението за строеж от 10.09.2018г., издадено от главния архитект на Община Созопол за „Алепу вилидж“, както и срещу осем разрешения за строеж от 05.12.2019 г., издадени от главния архитект на община Несебър за „Комплекс „Венид Еко вилидж“ – жилищни сгради и хотел – етапно строителство, 36 броя къщи/къщички, посочва прокуратурата.