Заповедта на здравния министър Костадин Ангелов за задължителното носене на маски на открито и изключенията, не е нужно да бъде обнародвана в „Държавен вестник“. Тя е в сила от днес 22 октомври и това е безспорно, заяви пред Де Факто адвокат Ивайло Дерменджиев и напомни, че има законодателни промени по въпроса.
Повод за коментара му станаха изказвания на юристи, че министерската заповед не поражда правни последици, докато не влезе в държавния официоз.
През април т.г. адвокат Ивайло Дерменджиев заведе първата жалба пред съда срещу забраната на здравния министър за влизане и разходки в открити обществени пространства – паркове, градини и пр. Тогава адвокатът атакува и липсващото обнародване в „ДВ“ на министерския акт, който като общ нормативен акт, трябваше да е обнародван. Заради последвалите множество жалби и дела пред съдилищата по тази и още много причини, през месец май т.г. парламентът нанесе промени в Закона за здравето, а ВАС без да се произнесе по заведените жалби, изчака поправките и прекрати делата “ поради липса на правен интерес“.
С промените в Закона за здравето бе въведен нов чл. 63а , в чиято алинея 5 бе записано, че заповедите са общи административни актове, които се издават по реда начл. 73 от АПК, публикуват се на интернет страницата на министреството и на съответната регионална здравна дирекция и подлежат на предварително изпъление. За тези заповеди е въведено изключение по чл. 73 от АПК, тоест, когато поради нетложност трябва да се издаде общ нормативен акт, като заповедта на министъра в случая, за предотвратяване или преустановяване на нарушения, свързани с живота и здравето на гражданите, могат да не се спазват разпоредбите за задължително обнародване. По този ред е избегнато задължението за публикуване на заповедите на здравния министър в ДВ, обясни Дерменджиев.
Последната заповед на министъра урежда целия режим за носенето на маски на закрито, на обществени места, задължения на работодатели и др. неща, които до момента не са дефинирани.
В т. 8 от нея се казва, че всички лица, когато се намират на открити обществени места, на които има струпване на хора и невъзможност за спазване на физическа дистанция от 1,5 м., са длъжни да имат поставена защитна маска за лице за еднократна или многократна употреба или друго средство, покриващо носа и устата (в т.ч. кърпа, шал, шлем и др.).
Според адвокат Дерменджиев, разпоредбата е „пробита“ и ще отприщи нова серия дела и жалби. Обяснява защо – за носенето на маски са въведени кумулативни, а не алтернативни изисквания – да има струпване и невъзможност за спазване на дистанция. На практика разпоредбата засяга опашките пред магазините, аптеките, мобилните оператири, пред пощите за пенсии и най вече пред РЗИ за тестване. На тези места със сигурност, който е без маска – ще може да бъде глобен. Ако обаче човекът е без маска, но е на два метра, (а не на 1,5 ) от другия – няма причина да бъде санкициониран, че е без маска, защото спазва дистанцията, казва адвокатът.
Според него е търсен масовия ефект от медийното внушение за задължителност на маските. „Интересно е как наказващите органи ще доказват, че дистанцията например е била на 1,40 и си е заслужила глобата. Със снимки ли ще доказват струпването на хора“, пита адвокатът. „Това са важни неща, защото на всеки, на когото бъде съставен акт, първата работа ще е да посочи във възражението – бях на два метра от най-близкия до мен„, отбелязва Дерменджиев.
ЗАКОН ЗА НОРМАТИВНИТЕ АКТОВЕ
Чл. 37. (1) (Изм. – ДВ, бр. 46 от 2007 г.) Законите, постановленията на Министерския съвет и нормативните актове на министрите и на ръководителите на други ведомства се обнародват в Държавен вестник.