Европейската комисия призова България, Хърватия, Кипър и Румъния да прилагат изцяло правилата на ЕС за подсилване на презумпцията за невиновност и правото на присъствие на обвиняемия на наказателен процес, съобщи БТА. Това са част от решенията по процедури за нарушения, които се обявяват всеки месец.
Европейските правила в тази област са част от общите минимални изисквания за справедлив процес, при който правата на заподозрените и обвиняемите са достатъчно защитени. Общите правила повишават доверието в европейските системи за наказателно правосъдие и улесняват взаимното признаване на решения по наказателни дела, пояснява комисията.
Съществуват и пропуски, свързани с начина, по който заподозрените и обвиняемите могат да бъдат представени, например в съда, като се използват мерки за физическо задържане и свързани с правото да присъстват на делото.
През май 2018 г. ЕК изпрати официални уведомителни писма до четирите държави. Комисията продължава с наказателните процедури и дава срок от два месеца за отговор. В съобщението се уточнява, че по-късно въпросът може да бъде отнесен до Съда на ЕС.
Спорът за презумцията за невиновност у нас се води между прокуратурата и правната общност. Според главния прокурор оповестяването на материали от досъдебните прозводства отговаря на правото на информация на гражданите. Според общността на съдиите, адвокатите и научните преподаватели – този маниер изкривява наказателния процес, нарушава правата на участниците в него и без доказване пред съд, абсурдно „осъжда“ предварително подбрани обвиняеми. Разпространяването на всяки данни от досъдебните производства, които не са за да се информира обществото за някаква опасност, например екологична, са в нарушение на презумцията за невиновност, категорични са пеналистите. Протестите очертаха и друг пробем – на задържаните от полицията бе отказван достъп до адвокат, веднага след задържането. Практика, която е в нарушение и на българското, и на европейското законодателство. С други думи, има за какво да се поправяме.
Комисията изпрати и мотивирано становище до България, в което настоява да премахне дискриминационните мерки, с които принуждава търговците на дребно да дават предимство на местните хранителни продукти.
Българското законодателство задължава търговците на дребно да излагат и продават на по-видно и по-широко пространство местни хранителни продукти като мляко, риба, прясно месо и яйца. Това, според Комисията, подкопава свободното движение на стоки, залегнало в Договора за функционирането на Европейския съюз и създава по-изгодни пазарни условия за местните стоки, като дискриминира подобни вносни продукти.
През май Еврокомисията изпрати уведомително писмо до България. Сега то е последвано от мотивирано становище. Комисията може да реши да отнесе случая и до Съда на ЕС.