Последни новини
Home / Актуално / Европейската комисия предупреждава България да спазва презумцията за невиновност

Европейската комисия предупреждава България да спазва презумцията за невиновност

Defakto.bg

Европейската комисия призова България, Хърватия, Кипър и Румъния да прилагат изцяло правилата на ЕС за подсилване на презумпцията за невиновност и правото на присъствие на обвиняемия на наказателен процес, съобщи БТА. Това са част от решенията по процедури за нарушения, които се обявяват всеки месец.

Европейските правила в тази област са част от общите минимални изисквания за справедлив процес, при който правата на заподозрените и обвиняемите са достатъчно защитени.  Общите правила повишават доверието в европейските системи за наказателно правосъдие и улесняват взаимното признаване на решения по наказателни дела, пояснява комисията.

Според ЕК съобщенията за въвеждане на европейското право, получени от България, Хърватия, Кипър и Румъния, представляват само частично прилагане на европейските изисквания. Комисията е установила недостатъци по отношение на препратките към вината, например когато властите посочват открито даден гражданин като виновен.

Съществуват и пропуски, свързани с начина, по който заподозрените и обвиняемите могат да бъдат представени, например в съда, като се използват мерки за физическо задържане и свързани с правото да присъстват на делото.

През май 2018 г. ЕК изпрати официални уведомителни писма до четирите държави. Комисията  продължава с наказателните процедури и дава срок от два месеца за отговор. В съобщението се уточнява, че по-късно въпросът може да бъде отнесен до Съда на ЕС.

Спорът за презумцията за невиновност у нас  се води между прокуратурата и правната общност. Според главния прокурор оповестяването на материали от досъдебните прозводства отговаря на правото на информация на гражданите. Според общността на съдиите, адвокатите и научните преподаватели – този маниер изкривява наказателния процес,  нарушава правата на участниците в него и без доказване пред съд,  абсурдно  „осъжда“  предварително  подбрани обвиняеми.  Разпространяването на всяки данни от досъдебните  производства, които не са за да се информира обществото за някаква опасност, например екологична,  са в нарушение  на презумцията за  невиновност,  категорични са пеналистите.    Протестите очертаха и друг пробем – на  задържаните от полицията бе  отказван достъп до адвокат, веднага след задържането.  Практика, която е в нарушение и на българското,  и на европейското законодателство.  С други думи, има за какво да се поправяме.

Комисията изпрати и мотивирано становище до България, в което настоява да премахне дискриминационните мерки, с  които принуждава търговците на дребно да дават предимство на местните хранителни продукти.

Българското законодателство задължава търговците на дребно да излагат и продават на по-видно и по-широко пространство местни хранителни продукти като мляко, риба, прясно месо и яйца. Това, според Комисията, подкопава свободното движение на стоки, залегнало в Договора за функционирането на Европейския съюз и създава по-изгодни пазарни условия за местните стоки, като дискриминира подобни вносни продукти.

През май Еврокомисията изпрати уведомително писмо до България. Сега то е последвано от мотивирано становище. Комисията може да реши да отнесе случая и до Съда на ЕС.

About De Fakto

Проверете също

ВАС потвърди предварителния „отстрел“ на Ясен Русев от поста кмет на cтoличния paйoн „Иcĸъp“

Задава се битка на два различи правни свята по тълкуването на понятието „търговска дейност“ в …

И.ф. Сарафов връчи грамота на Илиана Кирилова за висок професионализъм и образцово изпълнение на службата

Софийска градска прокуратура (СГП) е внесла в съда 3343 броя прокурорски актове през миналата година. …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.