Адвокат Мария Шаркова ще обжалва „Червения“ коридор (само от 8 до 10ч.) за възрастни като дискриминационна мярка
„Сегашната кризисна ситуация с коронавируса у нас е резултат от дълго бездействие на най-висше управленско ниво и в крайна сметка тежко болните хора стават обект на нечовешко и унизително третиране заради невъзможността да получат полагащата им се спешна помощ“. Това заяви пред bTV адвокат Михаил Екимджиев.
В по-нормална ситуация когато имаме проблем с неточна диагноза, с лоша терапия, с вредоносни хирургически интервенции, неточни лабораторни резултати, рутинният подход е да се търси отговорност от болници и лекари, каза той.
Сега обаче има случаи, които бяха немислими преди пандемията – липса на линейки, хора в спешно състояние, които часове и дни стоят в домовете си без възможност да получат спешна помощ, липса на лекари, които да обгрижват спешно болните, липса на медикаменти. Това е резултат от едно престъпно бездействие от страна на властите и най-вече на МС в този 6-месечен прозорец от април до октомври, посочи юристът. Според него пациентите, лишени от спешна помощ, са обект на нечовешко и унизително третиране, в случай, че болница е отказала да ги приеме поради липса на капацитет и специалисти, може да се върви към иск по Закона за отговорност на държавата.
„Важно е да има искове, за да бъде преодоляно това чувство за безнаказаност на правителствата, те се сменят, но практиките на безотговорност спрямо живота и здравето на гражданите остават. Това ми напомня на Чернобил, когато държавата ни успокояваше, че няма нищо опасно, за да излязат последиците от това години по-късно“. Исковете могат да бъдат предявявани и от наследници срещу държавата за нарушаване на правото на живот или нечовешко и унизително третиране, поясни по-рано пред медиите Екимджиев
Адвокатът направи паралел със затварянето на държавата преди половин година, когато обаче никой никъде не е бил готов за COVID-19 и мерките са били адекватни, макар и порочни от юридическа гледна точка.
Екимджиев подчерта, че след това темата е спряла да бъде на дневен ред. „Вместо това нашите управляващи се занимаваха с какво ли не купуваха изтребители, бойни кораби, занимаваха се с дебилната Конституция на Борисов и Дани Кирилов, но не направиха необходимото поне да се опитат да върнат част от лекарите, които работят в чужбина със значително по-високи заплати, да купят медикаменти, да осигурят линейки всичко това доведе до този хаос, който отнема човешки животи„.
Адвокатът смята, че в случая трябва да се намеси и прокуратурата, защото е налице престъпно бездействие. „Дейстивя и бездейстивя на длъжностни лица, които застрашават живота и здравето на гражданите предстваляват и престъпления. Затова прокуратурата в ситуация като тази, е длъжна да се самосезира и да извърши проверка“, заяви Екимджиев.
Коридорите за пазаруване на хората над 65 г. само от 8 до 10 ч. той определи като необмислена мярка. Не виждам какво наложи да се забрани на хората да пазаруват извън „зеления коридор, така както можеха да пазаруват при предишните ограничения. Сегашното решение уврежда правата им.
Мисля си че там, където се взимат решенията или няма юристи, или тяхното мнение не се чува, заключи Екимджиев.
Съгласна съм с Вас. Имам сериозно бъбречно заболяване, чието лечение бе прекъснато поради затваряне нефрологичното отделение на ИСУуЛ , и лекуващият ми лекар ми дава терапията по телефо на. Аз съм здравен работник с 50 години трудов стаж, 40 от които в болница, а сега се моля да ме приемат някъде за 1 сак ер. маса и 1 сак плазма. Отрицателна съм за вируса. Мога да представя документация и Ви подкрепям. С уважение : Св.Илиева