Прокурорската колегия на ВСС ще извършва подбора на кандидатите за европейски делегирани прокурори от България и чрез правосъдния министър ще уведомява европейския главен прокурор за номинираните. Това окончателно приеха депутатите на второ четене днес. Така подборът няма да излезе от сферата на влияние на обвинител №1, в момента Иван Гешев.
Предложенията на БСП подборът да се извършва от Пленума на ВСС, в който съвместно заседават съдии и прокурори, както и да става с квалифицирано мнозинство от 17 „за“ бяха отхвърлени.
Не се прие и идеята на независими депутати това да се прави от Общото събрание на прокурорите в страната.
Резултатът в пленарната зала бе очакван, той преповтори гласуването в правната комисия на НС от сряда.
Проектът бе внесен от Министерския съвет, за изменения в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), а чрез тях и в Закона за съдебната власт (ЗСВ).
Не бяха приети също предложенията на опозицията изрично да се запише, че европейските делегирани прокурори (които работят на терен, в съответната държава) ще се занимават само с евроделата. В правна комисия се каза, че това се подразбирало от Регламента, но щяло да е грешка да е уреди в закон. Отхвърлени бяха и идеите за ценз на кандидатите за делегирани прокурори от поне 8 г. стаж, както и ясен запис, че те могат да са не само обвинители, но и български съдии и следователи.
Докато изпълняват функциите си европейските делегирани прокурори у нас няма да се подчиняват на указанията на горестоящи и на обвинител №1, актовете им няма да подлежат на националния инстанционен и съдебен контрол.
Броят на делегираните прокурори от България все още не е уточнен, по Регламент са минимум двама.