Конституционният съд образува дело по искането на депутати БСП за България за установяване на противоконституционност на решението на Народното събрание – поставени под задължителна изолация или карантина поради Covid-19 депутати да се включват в парламентарните заседания онлайн. Съдия докладчик по делото е Гроздан Илиев.
Решението на парламента e в противоречие с чл. 81, ал. 1, ал. 2, ал.3 , както и на чл. 73 от Конституцията, написа в искането си левицата. Разпоредбите визират, че:Народното събрание открива заседанията си и приема своите актове, когато присъстват повече от половината народни представители.”, приема законите и другите актове с мнозинство повече от половината от присъстващите народни представители, а по правило гласуването е лично и явно.
На 6 ноември мнозинството в Народното събрание прие Правила за участие в пленарните заседания на Народното събрание на народни представители, поставени под задължителна изолация или карантина поради COVID-19. Така бе позволено на отсъстващите от зала депутати да допринасят дистанционно за кворума в парламента при проверка.
Това решение e противоконституционно, защото свежда ролята на народните предстваители до пълна формалност. Практиката показва, че виртуалните депутати, участващи в заседанията от видео стена не вземат участие в дебатите и разсиквания, а единствено осигуряват нужния кворум“, коментира Явор Божанков от БСП.
Депутати от левицата смятат, че ако Конституционният съд обяви решението за противоконституционно, това ще постави под съмнение всички взети решения и приети законопроекти, гласувани след като беше дадена възможност за дистанционно участие в пленарните заседания.
Такова изрично искане до Конституционния съд обаче не е отправено.