Последни новини
Home / Законът / Подлежат ли на отмяна влезли в сила постановления за възлагане на имот след публична продан, ще тълкува ВКС

Подлежат ли на отмяна влезли в сила постановления за възлагане на имот след публична продан, ще тълкува ВКС

Defakto.bg

С разпореждане на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) е образувано Тълкувателно дело № 6/2020 г. за приемане от Общото събрание на Гражданската и Търговската колегии (ОСГТК) на тълкувателно решение по въпроса:

Подлежат ли на отмяна по реда на чл. 303 и сл. ГПК влезлите в сила постановления по чл. 496, ал. 1 ГПК за възлагане на недвижими имоти?

Това съобщиха от ВКС. Става дума за отмяна на влезли в сила постановления на съдебен изпълнител за възлагане на имот след проведена публична продан върху имот на длъжник.

Тълкувателното дело е образувано по предложение на зам.-председателите на Върховния касационен съд Дария Проданова и Светла Димитрова заради противоречива практика на състави и от Гражданската, и от Търговката колегии.

Едни състави приемат, че съгласно т. 3 от ТР № 7/2014 г. на ОСГТК на отмяна подлежат само актовете, които разрешават материалноправен спор със сила на пресъдено нещо, поради което по отношение на възлагателните постановления, представляващи актове на съдебния изпълнител, се прилага същият режим като при решенията, постановени по жалба срещу действията на съдебния изпълнител, и те не подлежат на отмяна по реда на Глава Х от Гражданския процесуален кодекс (ГПК). Това становище е застъпено в Определение № 177/25.04.2019 г. по гр. д. № 1147/2019 г. на ІV г. о., Определение № 40/27.02.2020 г. по ч. гр. д. № 482/2020 г. на І г. о., Определение № 250/18.06.2019 г. по гр. д. № 2290/2019 г. на ІV г. о., Определение № 364/09.11.2017 г. по гр. д. № 887/2017 г. на ІІІ г. о., Определение № 158/11.11.2019 г. по гр. д. № 4044/2019 г. на ІІ г. о.

Според други съдебни състави по отношение на възлагателните постановления следва да бъде прилагано разбирането, формирано с Решение № 90/1972 г. на ОСГК и ППВС № 2/1977 г., и те подлежат на отмяна по молба на участниците в изпълнителното производство. Аргументират се с това, че т. 3 на ТР № 7/2014 г. засяга решенията на окръжните съдилища по жалба срещу действията на съдебния изпълнител, но не и самите възлагателни постановления поради което извънредният способ за отмяна на акта по чл. 496, ал. 1 ГПК е допустим – Определение № 279/02.10.2015 г. по гр. д. № 4169/2014 г., Решение № 131/19.02.2020 г. по т. д. № 1803/2018 г. на ІІ т. о. и др.

About De Fakto

Проверете също

Три нови заповеди на здравния министър: Маските – задължителни на закрито и открито, без шлемове и шалове

Три заповеди във връзка с актуалната епидемиологична обстановка издаде здравния министър Костадин Анеглов. От 1 …

Държавите от еврозоната могат да задължат администрацията си да приема плащания в брой, отказват само в обществен интерес

Държава членка от еврозоната може да задължи своята администрация да приема плащания в брой, но …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.